неділя, 30 червня 2024 р.

ПЕРЕГЛЯД ДОКУМЕНТАЛЬНОГО ФІЛЬМУ «ВІВЧАР»

 

Незважаючи на часті відключення світла, нам вдається підлаштувати свою роботу так, щоб і онлайн запросити до розмови експерток і подивитись фільм.

Цього разу ми переглядали та обговорювали документальний фільм "Вівчар" із колекції Кіноклуби Docudays UA .

Говорили про право вибору і самовизначення кожного і кожної. Про розумне схвалення, ставлення із повагою та гідністю до своїх дітей будь якого віку, про наставництво і вибір.


ЗУСТРІЧ З НОВОЮ КНИГОЮ


27 червня в читальній залі центральної бібліотеки відбулась літературна зустріч з поетесою Уляною Дудок - членкинею Національної спілки письменників України та Львівського жіночого літературного клубу. Письменниця знайомила зі своєю першою дебютною книгою «Побачити сонце «Криївка – 2022». В книзі переплітається минуле і сучасне нашої країни, людські долі … Книга насичена бурхливими подіями нашої історії та подіями останніх років на сході . Вона про супротив , силу духу і незламність українців.

Дане видання є у фондах центральної міської бібліотеки, вул. Дрогобицька,12. Провідний методист ЦБС Ірина Вахнич








СКАРБНИЦЯ УКРАЇНСЬКОЇ КЛАСИКИ


ШАНОВНІ ЮНІ ЧИТАЧІ! Пропонуємо вашій увазі книжкову виставку «Скарбниця української класики». У кожного великого письменника є твори, в яких з особливою повнотою відбилася його особистість. Такими творами в художній спадщині письменників є: трагічні «Катерина» І «Наймичка» Тараса Шевченка, жадібні «Сто тисяч» Івана Карпенка-Карого, вічні «Тіні забутих предків» та до сліз вражаючий «Цвіт яблуні» Михайла Коцюбинського, таке життєве «Украдене щастя» Івана Франка, непримиренна «Інститутка» Марка Вовчка, сатиричний «Мина Мазайло» Миколи Куліша, сакральна «Земля» Ольги КобилянськоЇ та інші визначні твори українських класиків. Неперевершена мова, складні образи, життєві сюжети, ніби списані з минулого чи не кожної української родини.

Ретельно підібрані найкращі твори дають змогу ширше ознайомитися з різними жанрами української літератури. Ці книги повинно перечитати кожне молоде покоління українців.

До зустрічі у бібліотеці!

Підготувала провідний бібліотекар обслуговування юнацтва Олександра Пфайфер



ЄВГЕН ХАРЛАМПІЙОВИЧ ЧИКАЛЕНКО

     

        Розповім Вам про олігарха.

На його честь не назвали вулицю в Києві.

Однак якби не він, третини людей зі шкільних підручників ніколи туди б не потрапили. Знаєте, як у фільмі "Назад у майбутнє", прибираєш одну людину, і цілий натовп зникає на фото.

Такою людиною для українського ХХ століття є Євген Харлампійович Чикаленко.

Це він любив повторювати, що Україну слід любити до глибини власної кишені.

Якось письменник Мордовець написав про поневіряння українських авторів у російських видавництвах. Це прочитав Чикаленко і сказав, що платитиме стільки ж, як росіяни, якщо Мордовець писатиме українською.

Десь відтоді він став одним з менеджерів українського культурного руху, як би ми зараз це назвали.

Питав Рєпіна, чи не хоче він писати картини на українські сюжети?

Платив Коцюбинському 1000 золотих карбованців на рік, на той час, дуже пристойні гроші.

Бо так, виявляється, українські письменники мають щось їсти, щоб писати.

Фінансував Грушевського, Винниченка, Франка, Кобилянську. Підтримав матеріально видання "Словаря української мови" Бориса Грінченка.

Чикаленко дав грошей на першу українську щоденну газету, українську школу, книгарню, перше велике українське видавництво.

"Хоч і поганенька "Рада", але все-таки вона свідчить – ми живі як нація, ми ще не вмерли!

Смерть такої газети від анемії – це друге Берестечко, величезний удар по нашому національному рухові".

"Я не раз казав, що коли не матимемо своєї преси, школи, або хоча б такого геніального брехуна, як Сенкевич, щоб розбудив у широких колах національну свідомість, то станемо провансальцями".

Дав гроші на будівництво Академічного дому у Львові.

Йому було важливо, щоб в кімнаті жили один, максимум два студенти, щоб все з комфортом і по-людськи.

Хто передав гроші?

"Один невідомий добродій".

До речі, пізніше в цьому домі збиралися Бандера та Шухевич, але то вже інша історія.

Викупив землю в Алупці, щоб збудувати пансіон для хворих українських письменників.

Євген Харлампійович втратив 8-річну доньку.

І вирішив вшанувати її пам’ять, віддавши частину грошей, які відкладав для посагу доньці, для журналу "Київська старовина" для премії за найкращий твір з історії України.

Саме Євгена Чикаленка зобразив Іван Карпенко-Карий у п'єсі "Хазяїн".

Його дивувало, що Чикаленко не витрачає грошей на себе.

Але Чикаленко міг запросто продати один зі своїх будинків, бо бракувало коштів на газету.

Якщо потрібно було терміново профінансувати черговий український проєкт, він просто відрізав від своїх земель і продавав.

Звідки ж кошти?

Чикаленко був агрономом, напрочуд успішним.

Його книжка "Розмови про сільське хазяйство" за популярністю у селян була другою після Кобзаря. Півмільйонний тираж, дві великі срібні й одна золота медалі від сільськогосподарських товариств.

Але видання книжки українською Чикаленко добивався 5 років. На своїх землях активно впроваджував трактор замість сохи, використовував технологію чорного пару.

Коли по всій Російській імперії була засуха, у Чикаленка з врожаями все було добре.

Про його погляди.

Чикаленко говорив українською, в дитинстві його дражнили, бо, мовляв, говорить "мужицькою" мовою.

Робив ставку на середніх землевласників, мабуть, зараз їх можна назвати середнім класом.

Один з ініціаторів скликання Центральної Ради.

Власне ідея Центральної Ради народилася у нього вдома. Відмовився бути міністром агрополітики.

Не вважав себе політиком, а тому відмовився бути гетьманом на користь Скоропадського.

"Не сотворений я на перші ролі, ніколи їх не грав і не претендував на їх, а робив те, що мені давало моральне задоволення, а через те й заслуги мої не великі".

"Говорив правду, а не годував цукерками".

Вважав "хочете соціалістичну революцію, отримаєте безкінечну Росію".

"Німці нам не страшні; кат..апи страшніші, але не через те, що вони нас обрусять: коли не обрусили нас за 250 років, то не зможуть обрусити й далі.

Вони страшні Україні своєю некультурністю: під московським пануванням наш народ не розвинувся, а понизився культурно, навіть став менш грамотним".

А далі, а що далі?

Прийшли більшовики, і він змушений був емігрувати, сподіваючись повернутися, коли Україну звільнять від комуняк. Звісно, землі й маєтки в еміграцію не забереш.

За кордоном жив бідно, збирав в лісі деревину на розтопку. Щоб зібрати йому кошти на операцію на шлунку, знайомі розмістили оголошення в газеті української громади у Сполучених Штатах.

Сам Чикаленко соромився приймати таку допомогу.

"Хотілося б ще трохи пожити, щоб побачити, чим скінчиться доля України, про яку я весь свідомий вік клопотався і про яку дбав.

Всі зайві гроші, що зоставалися від мого скромного життя, я віддавав на українські справи, про які вже й позабував…

Ось чому я не склав собі запасу на старість".

Заповідав розвіяти свій прах у рідному селі Перешори на Одещині.

Вийшло інакше.

Після заплутаної детективної історії урна з його прахом була втрачена.

Я от думаю про той конкурс на кращий твір з історії України.

Ну чому у нас постійно пам'ять як у рибок?

Людина послідовно, регулярно, щедро фінансувала українську культуру, освіту, політику, економіку.

Не знаю, що б без цих зусиль від нас залишилося у ХХ столітті.

А ми навіть вулицю чи станцію метро не можемо назвати на його честь.

Мертвим це вже не потрібно, а от живим було б дуже корисно знати про Євгена Чикаленка. Знати, що ось так можна.

 

ПЕРЕГЛЯД ФІЛЬМІВ


Минулого тижня, в бібліотеці переглядали та обговорювали дуже соціально значимі фільми з колекції Кіноклуби Docudays UA, що піднімають теми гендерної рівності, стереотипності та вирішення конфліктів - "Джовані та балет на воді", і "Біотоп".

І хоча живемо у такий час, що то світло виключають, то інтернету нема, але нам вдалося поспілкуватись, подивитись і проговорити важливі соціальні теми.

Адже, проговорення таких тем, розуміння природи виникнення конфліктів, дискримінації, стереотипів, дозволяють крок за кроком долати бар'єри і прагнути до гендерної рівності.



 

ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ У СУЧАСНОМУ СВІТІ


Гендерні стереотипи, обмежені фінансові ресурси, внутрішні бар'єри, широке коло професійних та побутових обов'язків – те, що досі зупиняє жінок на шляху прийняття рішень. Як це змінювати? Про це і не тільки говорили під час інтерактивної лекції "Гендерна рівність у сучасному світі" , "Вплив та наслідки гендерних стереотипів на суспільство: Міфи та факти", що відбулась 20 червня 2024 року в URBAN бібліотеці.

Під час зустрічі лекторка Віра Савка ознайомила учасниць з такими поняттями як стать та гендер, які не варто утотожнювати. Бо стать — це біологічна даність, з якою людина народжується, натомість гендер — соціально-культурний конструктор, очікування суспільства від людини залежно від статі, які змінюються в різні епохи. Учасниці мали можливість ознайомитись з такими поняттями як гендерна рівність, гендерна дискримінація, маскулінність та ін.

Аби перевірити, наскільки добре вдається розрізняти поняття «стать» і «гендер», лекторка запропонувала зіграти у гру. За її умовами учасницям лекції треба було визначити, на чому базується те чи інше твердження: біологічних реаліях або ж соціальних упередженнях.

Також під час кави-перерви учасниці послухали лекцію косметологині Katerina Flynt про основи догляду за шкірою обличчя, адже догляд за собою - це також догляд за своїм емоційним станом.

У підсумку учасниці дійшли висновку , гендерні стереотипи — це сталі шаблони мислення щодо того, як мають поводитися люди різної статі. Вони виникають внаслідок того, що люди помилково сприймають соціальні упередження як біологічні факти. Вірка Савка зазначила, що ми всі маємо дотримуватися балансу та рівності, аби подолати гендерні стереотипи й утиски у професійній сфері. Від цього виграють і жінки, і чоловіки.

Ініціювали та організували проведення заходу Наталія Сов’як та Романія Шимків. Захід відбувся в рамках проєкту "Посилення голосу жінок Трускавецької територіальної громади", що реалізовується ГО "КЕБЕТА" за підтримки ГО "Центр "Жіночі перспективи".



 

КАЗКОВИЙ ЕРУДИТ


Літні канікули – мрія кожного учня. Це прекрасна пора для змістовного відпочинку ,веселих розваг та читання улюблених книжок. А у книг, як відомо, канікул немає, тому маленькі та дорослі читачі завжди з нетерпінням чекають зустрічі з літературними героями. Книжкові стежини літа надзвичайно цікаві!

Бібліотекар бібліотеки для дітей Віра Лучковська завітала у дитячу установу «Дзвіночок». На початку зустрічі малюки із зацікавленістю ознайомились з яскравою книжковою викладкою «Літо з книгою», на якій були представлені найулюбленіші казочки малюків. Юні читайлики знайшли для себе свою книжкову родзинку і бібліотекар зачитала вголос уривки з улюблених казочок, дехто з присутніх просто переглядав книжкові новинки. Малята з цікавістю взяли участь у літературній вікторині «Казковий ерудит». Після зустрічі малюки з своїми батьками завітали у бібліотеку та взяли цікаві для них книжечки.


 

УЧАСТЬ В ОНЛАЙН-ШКОЛІ «БІБЛІОТЕКА. ДІТИ. ГРОМАДА.»


8 червня бібліотекарі Трускавецької міської бібліотеки та провідний методист МЦБС взяли участь у Всеукраїнській онлайн-школі "Бібліотека. Діти. Громада." Навчання провела Національна бібліотека України для дітей.

ПАЛІТРА УКРАЇНСЬКОЇ ЖІНОЧОЇ ПРОЗИ


Українські письменниці – це особливий колорит української літератури. Ніякий інший народ не мав і не має стільки жінок-письменниць, як Україна. Це і М.Вовчок, О.Кобилянська, О.Пчілка, Л.Українка, Н.Кобринська. Всі вони творили нашу давню літературну історію.

Більшу частину читачів бібліотек в Україні сьогодні становлять жінки, які хочуть читати про те, що їх найбільше хвилює і що їм до душі. У центральній бібліотеці розгорнута книжкова виставка «Палітра української жіночої прози». Серед авторів, представлених на виставці, книги “живих класиків” – М.Матіос, О.Забужко, також особливо цікавими є твори І.Карпи, Є.Кононенко, Н.Сняданко, Г.Пагутяк, Т.Малярчук в яких порушуються найбільш гостросюжетні пункти української історії, а ще – просто яскраві, захоплюючі твори, калейдоскоп ситуацій і подій – реальних, а часом і містичних.

Твори українських письменниць різні за сюжетами, жанрами, глибиною розкриття життєвих історій, але всіх їх об’єднує доля жінки. Бібліотека запрошує ознайомитися з виставкою та обрати для себе нову книжку сучасної української авторки. Сподіваємося, що для читачів наша виставка стане чудовим путівником у морі жіночої літератури та творів про визначних жінок.

Бібліотекар відділу обслуговування користувачів О. Зикіна.


 

АРТ-ТЕРАПІЯ «В ЧОМУ МОЯ СИЛА?»


В суботу 15 червня в URBAN бібліотеці м.Трускавця відбулася запашна арт-терапія "В чому моя сила?". Чимало бажаючих відвідали захід, спілкувались з психологинею Тетяною, яка проводила захід. Під час арт-терапії промальовували запашною кавою на папері свій настрій, своє відчуття тривоги, невпевненості, свій внутрішній стан та звідки черпати силу. Під час малювання проговорювали свій стан, свої ресурси та звільнились від похмурих думок. Також попрацювали з метафоричними картами, проговорили з чим асоціюється, розповіли плани на майбутнє, свої ресурси та звідки черпати сили.

А після арт-терапії бажаючі продовжили заняття в арт-майстерні та зайнялись пошиттям екоторбинок з джинсу.




ЛІДЕР ЧИТАННЯ!


Шановні користувачі бібліотеки для дітей, учні 5-9 класів, запрошуємо Вас взяти участь у VII Всеукраїнському конкурсі "Лідер читання - 2024".

З Положенням конкурсу Ви можете ознайомитись у міській бібліотеці для дітей за адресою: м. Трускавець, вулиця Стебницька, 70. Запрошуємо до участі у Конкурсі!

 

МАРКО ЧЕРЕМШИНА – 150 РОКІВ


13 червня Марко Черемшина - 150 років. Марко Черемшина - український письменник і громадський діяч, адвокат, доктор права. Автор трьох збірок новел - "Карби", "Село вигибає" та "Верховина", остання вийшла посмертно.



ОНЛАЙН-ШКОЛА ДЛЯ БІБЛІОТЕКАРІВ


12 червня бібліотекарі бібліотеки для дітей та провідний методист Трускавецької МЦБС взяли участь у онлайн-школі по проєктному менеджменту.

 

ВИГОТОВЛЕННЯ ЕКО-СУМКИ


Як було анонсовано, розпочались щотижневі заняття в арт-майстерні.

На наших заняттях ми креативимо і розвиваємо свою творчість і створюючи дуже практичні речі. Ось цього разу ми вчилися робити викрійки для виготовлення еко-сумки із непотрібних джинсів.

Звичайно, з першого разу не все виходило, як задумувалось, але було надзвичайно цікаво. Всі так захопились самим процесом вимірювання, кроєння, примірками, змітування, порення і поправлянням, що можна сказати ввійшли в азарт.

Адже, коли ви собі дозволяли, отак взявши ножниці, порізати джинси і спробувати створити якусь річ?

А чи маєте досвід шити на сучасній швейній машинці?

Хто цього разу наважився сісти за машику, зрозуміли, що це захоплююче заняття!

Для багатьох такий досвід був уперше! Коли ми собі дозволяємо зробити щось уперше, ми дозволяємо собі зняти якісь умовні обмеження, стати більш вільною у своїх діях та прагненнях.

Кожне таке занняття, це маленький крок до зняття напруги, пізнання своїх можливостей!

З нетерпінням чекаємо наступних занять!



 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПОЕТИЧНОЇ ЗБІРКИ


Сьгодні до URBAN бібліотека м. Трускавця , із презентацією своєї поетичної збірки завітала Зоряна Шульгіна - дрогобицька поетка, перекладачка, педагогиня, громадська активістка, волонтерка, організаторка заходів у ГО "Молодіжний простір Дрогобича". Раніше - учасниця/лідерка літугрупування "Дрогема", учасниця онлайн творчих писань студії "Натхнення", учасниця "Клубу анонімних авторів", керівниця літературного клубу.

Зоряна розповідала про свою першу поетичну збірку "Співвідчутність".

У цю збірку ввійшли вірші написані в передчутті війни ще задовго до повномасштабного вторгнення і деякі навіть до Майдану. У віршах чуттєво і глибоко відображені переживання ліричного героя, котрим може бути і є кожен із нас, тому ці вірші не залишать нікого байдужими. Лірика Зоряни Шульгіної наповнена важливими для багатьох сенсами, несе для кожного власний меседж, відгукується, пробуджує щирі емоції, стає особливою для читача.

Крім зачитування віршів багато спілкувались на теми, які зачіпала поезія, здебільшого так чи інакше - це війна.

Пані Зоряна у всі свої презентаційні зустрічі вкладає можливість зібрати кошти для ЗСУ, адже усі зібрані кошти від продажу збірок підуть на закупівлю пікапа для 67 ОМБр 2 МБ РВ.

(На даний момент зібрано більше 220 000 грн. Потрібно ще 90 000грн.


 

ТЕРАПІЯ ЛІСОМ


А ви знали, що у нашому лісі, отут, через дорогу, росте безліч унікальних рослин, як от лісові лілії та орхідеї? А йдучи стежкою можна поласувати смачними, дикоростучити травами, які культивують і вживають в азіатських країнах, або є трави, які полюбляють мешканці скандинавських країн?

І ці всі рослинні скарби є у нашому лісі!

Про це все, і ще в сотні разів більше знає Вікторія Писана .

Під час нашої Терапії лісом, ми досліджували природу і різнобарвність зеленого кольору, насолоджувались чарівним співом птахів і досліджували рослинність лісу. І звісно дуже уважно слухали пані Вікторію, адже її глибокі, енциклопедичні знання вражають і захоплюють.

Наступну мандрівку "Арт-терапія лісом" плануємо у вівторок, якщо дозволить погода.

Слікуйте за нашими анонсами!