вівторок, 20 грудня 2016 р.

ЛІТЕРАТУРНА ЗУСТРІЧ З ВАСИЛЕМ БАЗІВИМ

15 грудня, в читальній залі центральної міської бібліотеки, відбулась літературна зустріч зі знаним в Україні та за її межами письменником, політиком, дипломатом, візіонером – Василем Базівим. Він є автором культо-
вого роману "Хрест" - першого в історії української літератури твору, виданого в англійському перекладі в США; автор інтелектуального трилера у двох томах "Кінець світу: до і після" (ці твори побачили світ у видавництві "Фоліо"); автор документального фільму "Кримінальна окупація" та роману "Армагєддон на Майдані" - про події в Україні у 2014 році.
Василь Базів презентував свої книги в яких відображено події, які сьогодні відбуваються в нашій державі, розповів про своє бачення процесів, що проходять у світі. Неабияке враження на присутніх справила його розповідь про АТО, куди їздив письменник. Запрошені на захід почули уривки з роману "Брати, або могила для "тушки", які зачитав сам автор. На завершення літературної зустрічі бажаючі мали змогу придбати книги Василя Базіва. Сатирико-політичний роман "Брати, або могила для "тушки", автор подарував центральній міській бібліотеці.




Провідний методист централізованої бібліотечної системи І.Вахнич



Ти ж мені, Андрію, все скажи сповна

З останнім місяцем року пов’язано чи не найбільше народних свят. Кожне з них так чи інакше стосувалося вечорницьких  дійств.Адже молодіжні зібрання в грудні відбувалися майже щодня.  День святого Андрія Первозванного припадає на 13 грудня. З цим святом пов’язана значна кількість різноманітних звичаїв, обрядів, а також угадування майбутньоЇ долі, ворожіння, ритуальне кусання калити. Від нього віє чарівною українською стихією.
14 грудня у центральній міській бібліотеці відбулася народознавча година «Ти ж мені, Андрію, все скажи сповна». 
Ведучі заходу ПФайфер О. та Грицило Г. розповіли  учням  10 класу СШ №1 про походження свята, про звичаї і традиції святкування. Атмосферу фольклорного дійства передавали  вишиті рушники, скатертини, салфетки, якими прикрасили приміщення бібліотеки,а також  був накритий щедрий український стіл, адже тут були смачні вареники, солодкі пампушки, налисники та узвар.
Під загальний веселий  сміх проводилися розважальні дійства.  Дівчата вгадували свою долю за допомогою  галузок, горішків, чобітків, гребінця. Хлопці радісно підскакували,кусаючи калиту.
Жарти та сміх переповнювали зал. Звичайно, не обійшлося без солодкого почастунку. Насамкінець усі присутні заколядували  «Нова радість стала». Дівчаток зацікавила  книжкова виставка  «На Андрія робиться дівицям надія».
В цій затишній та дружній атмосфері непомітно промайнув час, і тому у кожного залишились теплі спогади.



Підготувала  провідний  бібліотекар юнацької кафедри  Пфайфер О.





СВЯТО « ДИВО ПРИХОДИТЬ ГРУДНЕВОЇ НОЧІ»

Під такою поетичною назвою відбулося  свято в Трускавецькій  міській центральній бібліотеці  для  усіх, хто вірить, що диво – явище можливе, реальне, очікуване!
Місяць грудень дивовижно щедрий і на християнські свята, і на звичаї та традиції, і на молодечі забави, веселощі,сподівання.  Він є підсумком річного циклу, підготовкою до зустрічі великого Різдва  Христового.
Це наша віра, наше духовне  життя. І ці празники ми маємо за кожний раз наново переживати в нашому серці. Отже,присутні були ознайомлені з історією грудневих свят, дізналися про те, що точкою відліку зимового циклу є свято Введення в храм Пресвятої Богородиці. По всій  Україні від Введення починали розучувати колядки, виготовляти «вбрання» для переряджених. Також говорили про  свято  Великомучениці Катерини, Святого Апостола Андрія Первозванного, Святого Миколая Чудотворця, Непорочне Зачаття Пречистої Діви Марії.
Серед грудневих свят, свято Андрія найбільше виділяється своєю поетичністю і неповторністю. Нашим гостям було запропоновано переглянути зйомки обрядових дійств цього свята. Фільм  закінчився, а диво продовжувалося — всі  поділилися спогадами із дитинства, а далі полилися прекрасні і магічні звуки коляди…
Господині свята не забули привітати своїх гостей і друзів з  днем іменин і з приходом Різдва Христового. Щира, задушевна атмосфера, що панувала того дня у залі не залишила байдужим нікого, бо ж подібні заходи зближують нас, надихають і допомагають нам оцінити скарби нашого талановитого українського народу.
Підготувала провідний бібліотекар О.Касперська






ВЕЛИКІ ПРАВА МАЛЕНЬКОЇ ДИТИНИ

Протягом XX століття сталося ряд подій, які надовго, а можливо – і назавжди залишаться в пам’яті людства, в його історії. Однією з таких подій було прийняття 10 грудня 1948 р. в Парижі Генеральною Асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини. Дата прийняття Загальної декларації щорічно відзначається у всьому світі, як Міжнародний день прав людини.
З 5 по 9 грудня в Україні проходить Всеукраїнський тиждень права з нагоди відзначення Дня прав людини.
В бібліотеці для дітей працівники Бюра правової допомоги спільно з бібліотекарями провели правовий лабіринт  “Великі права маленької дитини” з учнями СЗШ №3.
Провідний фахівець Трускавецького міського центру зайнятості Наталія Серняк,  начальник служби у справах дітей Леся Дребот та головний спеціаліст Бюра правової допомоги Катерина Сех розповіли дітям про їхні права та обов’язки,  провели вікторину.
Бібліотекарі оформили тематичну полицю   “Правова абетка”.
Атмосфера, яка панувала під час проведення правового лабіринту  була наповнена енергією, позитивом та активністю учнів.

Усі учасники акції відзначили позитивний характер таких зустрічей, цінність наданої учням актуальної правової інформації та висловили сподівання на продовження співпраці сторін.


пʼятниця, 2 грудня 2016 р.

«ГІРКЕ ЩАСТЯ КРИМСЬКИХ ТАТАР»

Чілійський поет, дипломат, і політичний діяч Пабло Неруда сказав дуже влучні теплі слова про Крим.
Крим  - це найпишніша медаль ,
Яку сам Бог подарував земній кулі.
Природа наділила Крим неповторною красою і багатствами.
А скільки легенд та переказів плинуть над цією землею…
Скільки видатних осіб світової та вітчизняної історії були пов’язані своїми долями з Кримом…
Крим – це земля надії. Земля, гіркота від втрати якої ніколи не дасть заспокоїтися. Крим має надзвичайно вигідне геополітичне розташування й тому завжди опинявся на шляху всіх хвиль міграцій та воєн, що котилися з Азії до Європи й  у зворотньому напрямку ще від античних часів.
Його стратегічне значення свого часу оцінили кіммерійці, таври, скіфи,понтійські греки,сармати, римляни, готи,слов’яни, монголи, татари, турки, росіяни,англійці,німці, українці й багато інших народів.
Проблеми сьогодення Криму, власне зумовлені тим що навали завойовників завжди спричиняли на території півострова примусове переселення місцевого населення.
Останні великі хвилі біженців із корінного населення півострова розв’язані із загарбанням Криму Російською імперією 1783 року,далі – Кримською війною, а потім Другою світовою війною ,коли 18 травня 1944 року розпочалася примусова депортація кримсько – татарського народу за наказом Сталіна.Було  скалічено долі 300 тисяч людей.
Ця трагічна сторінка в історії кримсько – татарського народу відображена  у фільмі  «Хайтарма» . Це перший кримськотатарський  повноформатний художній фільм про депортацію кримських татар.
Присутнім було запропоновано переглянути фрагмент фільму , який заставив не тільки переживати, він заставив відчути, він заставив задуматися  про  те, що біль людська це дійсно біль, це страшно, це жахливо, це просто не повинно повторитись. Запрошені на захід перейнялися трагічними сторінками історії  кримських татар. Також була  представлена книжкова виставка «Крим: дорога тисячоліть», де бажаючі могли ознайомитися з землею  Криму , його красою і його долею.


Підготувала провідний бібліотекар чит.зали О.Касперська



ЗОЛОТА ОСІНЬ

За народним переказом Осінь – старша донька Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року.
Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
Забирай все моє багатство, віддаю тобі все своє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.
І Осінь, як бачите, виконує наказ Сонця, і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів, чарує своїм осіннім золотом.
В святково прибраному класі  пройшло свято Золота пора. На столі вишитий рушник, коровай, колоски пшениці та жита, великі кошики з овочами та фруктами.
Класовод  СШ №3 Марія Дуб розповіла дітям про бережливе ставлення до хліба, розширювала знання дітей про рослини городу, познайомила з історією їх  походження, їхніх назв, лікувальними властивостями, використанням їх у кулінарії, народних звичаях та обрядах, розвивала спостережливість, допитливість, виховувала любов до природи, шанобливе ставлення до людей праці.
Маленькі артисти, учні 2-А класу ЗСШ №3, зробили справжнє свято для всіх присутніх. До дітей завітала Осінь зі своїми осінніми місяцями, а також рослинами городу.
Учні розповідали вірші, співали пісні під музичний супровід бібліотекаря Лесі Цісінської, відгадували загадки, виконали інсценівку “Ходить гарбуз по городу”.
На свято завітали батьки та учні молодших класів. Завідувач бібліотекою Зіновія Мазур та бібліотекар відділу обслуговування 1-4 класів ознайомили присутніх з новою літературою, яку отримали в бібліотеці, придбаною за кошти міського бюджету.
Марія Михайлівна подякувала бібліотекарям за тісну співпрацю.





Юридична література у фондах Трускавецької ЦБ

Бібліотека пропонує вашій увазі юридичну літературу, яка дасть змогу підвищити рівень правових знань як для юристів, так і для всіх, хто цікавиться українським законодавством, або хоче вирішити якусь юридичну проблему. Тут ви знайдете безліч корисної для навчання та практичної юридичної діяльності літератури.
Фонд юридичної літератури нашої бібліотеки складається з:довідкової літератури, підручники та навчальні посібники, література, яка стосується Конституції України та зарубіжних країн, література з міжнародного права, популярна література, яка знайомить читачів з різними юридичними професіями.
Чільне місце серед наших пропозицій читачеві займають фундаментальні довідкові видання – шеститомна  «Юридична енциклопедія» та «Великий енциклопедичний юридичний словник».
Отож запрошуємо вас до нашої бібліотеки для поповнення своїх  знань у галузі  права.  Книжкова виставка юридичної літератури буде  функціонувати на протязі  цього тижня  в читальній залі нашої бібліотеки. Чекаємо на вас ! До зустрічі!


 Підготувала провідний бібліотекар ЦБ О.Касперська.


З любов’ю до рідного краю.

10 листопада в Трускавецькій центральній бібліотеці  відбулася творча зустріч зі знаною трускавецькою поетесою Стефанією Шумило. Поетеса  відчинила двері у  дивовижно яскравий світ поетичного слова, яке наповнене філософською глибиною, високою духовністю, збагачує читача інтелектуально, звеличує душу, серце, благородними почуттями, надихає на глибоку віру в Бога. Вона написала і видала сім поетичних збірок, є членом літературного об`єднання «Письменники Бойківщини». На її вірші написав музику Євген Конів, а також багато регіональних композиторів. Поетесса прочитала вірші на національно-патріотичні теми: про Українську Повстанську Армію,  про героїв  які загинули в боротьбі за незалежність України, про події на майдані. Виступ Стефанії Шумило був особливо виразним і душевно - ліричним, коли вона читала вірші на духовну тематику, а також вірш, присвячений перепохованню великого Кобзаря. До уваги слухачів був представлений відеоролик «Сьогодення віршами Стефанії Шумило», творчий задум якого належить завідуючій філії N 1 Вірі Савці та віртуальну виставку «Творчий доробок С.Шумило» підготовлену бібліографом ЦБС Я.Волчанською. Організатори зустрічі заввідділом обслуговування центральної бібліотеки Галина Грицило та Лідія Дідух, інструктор з трудової адаптації Терцентру висловлюють подяку пані Стефанії за приємну та змістовну зустріч та всім присутнім в залі. На згадку про творчу зустріч присутні отримали буклет «Творчий доробок С.Шумило».






Творча зустріч з поетами

29 жовтня в центральній бібліотеці відбулась презентація нової збірки Нестора Мартинця " В нас йде Вітчизняна війна" та презентація поетичної збірки Володимира Канюка " Я із Майдану,Українець".
Ведуча та організатор творчої зустрічі Галина Грицило познайомила присутніх з авторами презентованих книг. Першим  презентував свою нову збірку поезій Нестор Мартинець ,який знайомив  присутніх  із збіркою  віршів  «В нас йде Вітчизняна війна», а також розповів про своє життя, творчий шлях.  Під час зустрічі  присутні мали нагоду почути нові поетичні твори пана Нестора в авторському виконанні,а також раніше написані вірші та гумореску «Як Президент в лісі заблудився».Наприкінці  виступа пан Нестор зачитав нещодавно написаного вірша для свого друга і таким чином передав поетичну естафету пану Володимиру. Володимир Канюка розповів присутнім,як і коли познайомились з Нестором Мартинцем. Далі зачитав вірша «Я із Майдану,Українець»,який дав назву його поетичній збірці. І враз кожен з присутніх згадав Майдан,перед очима з’явились криваві картини на Інститутській. Далі говорили про війну на Сході України,про волонтерство.
Поети з радістю відповідали  на питання, які виникали  під час зустрічі. Зустріч вийшла щирою, теплою, спілкування – живе, цікаве та відверте.
У бібліотеці до цієї теми була підготовлена  книжкова поличка «Герої не вмирають»,на якій були представлені нові книги,які нещодавно вийшли друком.

На  прикінці зустрічі зав.відділом обслуговування Галина Грицило подякувала поетам за творчість, а також за подаровані бібліотеці збірки.





вівторок, 1 листопада 2016 р.

«Синдром добра»

Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові.
Із батьківської хати і добра,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
«Синдром  добра»
Сучасні масштаби екологічних змін створюють реальну загрозу для життя людей. Забруднення атмосферного повітря у багатьох містах України досягло критичного рівня. Екологічні проблеми, що особливо загострились в останні десятиріччя, викликають стурбованість і тривогу чесних людей землі.
Захистити весняну квітку і спів солов’я, молоду вербиченьку і могутній віковий дуб, чисте повітря і чисту воду - все це і буде надійною гарантією збереження самого життя в усій його красі і гармонії. На жаль ми поводимось на рідній землі як завойовники і погані квартиранти, а не як дбайливі господарі. Надто укорінились такі небезпечні девізи: « Моя хата скраю», « Після нас хоч потоп», « На наш вік вистачить». Замість добрих сходів і соковитого зела щедро проростає бур’ян байдужості, жорстокості, безкультур’я, неповаги до Землі – матінки, до рідного народу.
В екології, як і у вихованні, все пов’язане з усім. Або в юному, найбільш сприятливому для добра, віці через спілкування з природою ми посіємо гуманізм, повагу до життя і готовність його захистити або цю юну душу заглушить чортополох. Любов до природи слід виховувати з раннього дитинства. Виховані в любові юні громадяни України, які житимуть у третьому тисячолітті, мають бути позбавлені жорстокості, користолюбства, усвідомлювати, що святий обов’язок кожного – не завдати шкоди живому світові. Формування ставлення до природи неможливе без виховання чуйності, співчуття, доброти, гуманізму.
Природа дає свої скарби, а нам потрібно віддячити їй людською добротою і турботою.



Підготувала провідний бібліотекар ЦБ О.Касперська

Поважаймо права та закони

25 жовтня 2016 року в Трускавецькій центральній міській бібліотеці  пройшов інформаційний коктейль «Поважаймо права та закони». Цей захід спрямований на підвищення правової культури людей.На цей захід були запрошені  працівники бібліотеки , які зацікавлені у тому, щоб більше дізнатись про правовий статус громадян у нашій державі. Лейтмотивом зустрічі стала дискусія щодо того, що ми можемо назвати правами і свободами для кожної людини в світілухачі дізналися, що думають про права людини в різних країнах світу, історію їх виникнення та боротьби за те, щоб кожний з нас мав рівні можливості. Бо і сьогодні мільйони людей почувають себе абсолютно безправними як фізично, так і психологічно. Тому виступ завершився риторичним питанням: коли ж Конвенції про права людини будуть дотримуватися по всій Землі?
На цьому заході слухачі дізналися,що кожен, хто вважає, що його права порушуються,може звернутися в безкоштовні центри правової допомоги.Зокрема, якщо людину звинувачують у злочині, в деяких випадках вдається довести її невинність, використовуючи вже ухвалені рішення Європейського суду.
Учасники заходу висловили надію на продовження подібних зустрічей.




Підготувала бібліотекар абонементу ЦБ    Цимбаляк І.С.


неділя, 23 жовтня 2016 р.

Україно моя – ти колиска козацького роду

День захисника́ Украї́ни — свято, що відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас з Днем Українського козацтва.
14 жовтня 1942 року народилася Українська Повстанська Армія.
У цей урочистий день ми вшановуємо тих, хто причетний до високого звання захисника Вітчизни: від вкритих сивиною і увінчаних нагородами фронтовиків, до молоді, нашого сьогодення. Свято, яке увібрало в себе багаті та славні ратні традиції, уособлює мужність і героїзм оборонців та визволителів рідної землі на всіх етапах її історії.
У міській бібліотеці для дітей проведено  годину державності Україно моя – ти колиска козацького роду з учнями 7-Б класу  СЗШ №3 (класний керівник Світлана Мегес).  Всіх присутніх своєю розповіддю про наших трускавецьких героїв, воїнів УПА  зацікавила бібліотекар Леся Цісінська.
Вікторія Миколюк, Сабіна Грацонь, Анна Павлечко, Софія Тачівка розповіли вірші та виконали пісні під музичний супровід Лесі Цісінської.

Дякуємо за подвиг і вірність України нашим  учасникам АТО. Схиляємо голови низько перед пам’яттю і подвигом славних синів України – воїнів УПА, героїв Небесної сотні і героїв АТО.



неділя, 2 жовтня 2016 р.

Розстріляне коло

Згадаймо всіх , хто вмер за  Україну,
Всіх тих,хто недожив,недокохав,
Кого везли в вагонах на чужину,
Хто в більшовицьких таборах конав.
28 вересня  в читальному залі Центральної  міської  бібліотеки  відбувся поетичний вечір «Розстріляне коло» , присвячений поетам розстріляного Відродження, зламаним і розбитим радянською владою в 30 – ті роки ХХ століття . Коло письменників , які не зважаючи на неможливість здобути  освіту через війну, голод та необхідність заробляти хліб насущний за умов замовчування й заборони творили тексти світового рівня.
Митці помирали не від смерті, а від життя… Помирали у дні свого народження. То ж чи не заслуговують такі люди на гідне вшанування хоча б після смерті ? Атмосфера вечора була переповнена духом епохи, слухачі перейнялися трагедією приречених на страту, нездійснених мрій ненаписаних шедеврів …
Та треба пам ятати: знищити людину фізично – можна, а от морально – ніколи ! Тож всі гідно вшанували пам’ ять загиблих у літературно - мистецькій війні і висловилися що ми неодмінно маємо змінювати цей світ на краще, як і заповідали поети Відродження ,а не рухатися по колу. Поновлювати здобутки – нам. Сьогодні, завтра і повсякчас.
 









Підготувала провідний бібліотекар ч.з. О. Касперська




середа, 28 вересня 2016 р.

Стежками рідної землі

У мальовничому тихому закутку Прикарпаття розташувався бальнеологічний курорт Трускавець, який славиться на весь світ завдяки цілющим властивостям мінеральних вод, якими так щедро нагородила його природа. Трускавець розташований у передгір’ї  Карпат на висоті 400 м. над рівнем моря у мальовничій  балці, яка знаходиться в долині гірських річок Воротище і Вишниця. По дну і схилах цієї балки розташовані мінеральні джерела «Нафтуся», N 1, 3, 6, 7, 11. Околиці Трускавця є багатими на корисні копалини. Крім солі тут починають добувати залізо, сірку, гіпс, вапно, а згодом – нафту і озокерит. Перша озокеритна шахта запрацювала на Пом’ярках. Крім промислового значення, озокерит набув популярності під час лікування хворих. Як бальнеологічний курорт Трускавець повстав в 1827 р., а вже в 1909 р. була прокладена залізнична вітка, яка сполучила Трускавець із повітовими центрами Дрогобичем, Стриєм, Самбором, і столицею Галичини – Львовом. У 1912 р. збудовано електростанцію, проведено каналізацію. У Трускавці з 1900 по1904 р. працювала і мешкала учениця І. Франка, відома українська поетеса, прозаїк і перекладач Уляна Кравченко. Вона тут учителювала, до неї приїздили великий Каменяр І.Франко, а також всесвітньо відомий письменник і художник Бруно Шульц, який жив і працював в Дрогобичі. В 1947 р. Трускавець отримав статус міста. Він став найбільшим курортним бальнеологічним науковим медичним центром України. В Трускавці є 13 мінеральних джерел. Джерело «Нафтуся» N 1 є найбільш відомим і популярним серед питних джерел курорту. В Трускавці є три школи, чотири бібліотеки, художній музей М. Біласа, історико-краєзнавчий музей, єпархіальний музей при Дрогобицько - Самбірській єпархії. В 1998 році відкривається біологічний факультет ДДПУ ім. І. Франка. Протягом кількох століть духовним центром Трускавця є церква Святого Миколая. В 1997 році завершується спорудження греко-католицької церкви Покрови Богородиці. В Трускавці є дві православні церкви Київського патріархату, одна церква Московського патріархату, Римо-католицький костел, Автокефальна церква, церква  Св. Іллі. За ініціативою громадської організації «Меморіал» 14 жовтня 1995 року відбулося урочисте відкриття пам’ятника героїчному трускавчанину Роману Різняку - «Макомацькому». В 2010 році 20 жовтня відкрито пам’ятник Провідникові ОУН Степану Бандері. Напередодні ювілейного 160-го Дня народження Великого Каменяра в Трускавці відкрили оновлений сквер та погруддя Івана Франка. Проект був створений архітектором Орестом Скопом за кошти мецената пана
 Лева Грицака.
Сьогодні Трускавець є не тільки одним з найкращих курортів світу, але й найбільшим бальнеологічним центром на земній кулі. Він щорічно може приймати на лікування до 400 тисяч осіб. На курорті кожного року відбуваються заходи всеукраїнського і міжнародного масштабу: наради, конференції, симпозіуми. Традиційним стає проведення у Трускавці Міжнародного кінофестивалю телевізійних фільмів «Корона Карпат». З самих віддалених куточків нашої країни, з інших держав приїжджають люди в Трускавець на лікування. Це і президенти, депутати, науковці, медики. З кожним роком курорт набуває все більшого значення як найкращий бальнеологічний курорт європейського і світового рівня.



Підготувала бібліотекар абонементу ЦБ   О.Зикіна

Жінка нескорена долею

     
                             Олена Теліга                                                                         (1907-1942)
Справжнє ім’я – Олена Іванівна Шовгенева
Чергують ночі – чорні і ясні
Не від вогнів чи темряви безодні,
Лише від блиску спогадів і снів –
Усіх ударів і дарів Господніх.

І в павутинні перехресних барв
Я палко мрію до самого рання,
Щоб Бог зіслав мені найбільший дар:
Гарячу смерть – не зимне умирання.

Олена Іванівна Шовгенева народилась 21 липня 1907 р. в сім’ї інженера – гідротехніка професора І. Шовгенева ( Теліга – це прізвище чоловіка Олени Іванівни, яке вона взяла після одруження). У 1917р. після Лютневої революції родина Шовгеневих повернулась до Києва, де батько став міністром Української Народної Республіки. Протягом1917 – 1919 рр. Олена навчалась у гімназії Дучинської. У 1919 р. після наступу більшовиків Центральна Рада змушена була залишити Київ, а разом з нею виїхав І. Шовгенів , який оселився з родиною в Чехії, згодом ставши ректором Української господарської академії в Подєбрадах.
У 1929р. Олена закінчила історико – філологічний факультет Високого педагогічного інституту ім. М. Драгоманова, того ж року вийшла заміж за кубанського козака Михайла Телігу.
Протягом 1929 – 1941 рр. разом з чоловіком вона жила і працювала у Варшаві, беручи участь у громадському житті. У 1932 р. Олена почала активно працювати з «Вісником» Д. Донцова.
У 1939 – 1941 рр. у Кракові вона очолювала літературно – мистецьке товариство «Зарево» і під керівництвом О. Ольжича працювала у Проводі ОУН (організації українських націоналістів). 22 жовтня 1941 р. у складі однієї з похідних груп ОУН Олена Теліга поїхала до Києва, де, незважаючи на небезпеку, взяла участь у заснуванні Української національної ради. О. Теліга як член референтури культурної комісії створила «Спілку письменників», заснувала і редагувала журнал «Літаври»(1941 – 1942), який знаходиться під постійним наглядом фашистів. О. Ольжич намагався переконати О.Телігу виїхати з міста, але вона категорично відмовлялася, мало того, знаючи про масові арешти українців і про те, що гестапо влаштувало засідку в приміщенні Спілки письменників, вона пішла чергове засідання, де й була заарештована.
9 лютого 1942 р. Олену Телігу арештувало гестапо.
13 – го, за іншими даними 21 лютого 1942 р., Олену Телігу разом із Михайлом Телігою, редактором Іваном Рогачем і поетом Іваном Ірлявським було розстріляно німецькими фашистами у Бабиному Яру в Києві.
Спадщина Олени Теліги невелика за обсягом, але вельми значна за своєю сутністю і публіцистичною спрямованістю, характерною для поетів «празької школи».
Ще кілька років тому про Олену Телігу в Україні не знали нічого. Тепер це ім’я викликає захоплення в кожного, кому дорогі незалежна Українська держава і ті, хто віддав за неї своє життя. Можна тільки дивуватися, як в одній людині сплелися безмежна жіночість, краса, розум, талант, беззастережна хоробрість, незламність. Своїм творчим життям і героїчною смертю Олена Теліга стала символом невмирущості української нації .


Підготувала провідний бібліотекар юн.кафедри О.Пфайфер

субота, 27 серпня 2016 р.

Хай в серці кожної дитини живе любов до України



                                  Святковий день –двадцять четверте серпня
Так хочеться усмішок і пісень.
Віднині Україна незалежна.
Запамятайте, люди, світлий день!

24 серпня 2016 року український народ відзначив 25-у річницю Незалежності України. Це головне державне свято на честь ухвалення Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України, підтверджену всенародним голосуванням 1 грудня 1991 року, що прийнято вважати датою утворення держави Україна в її сучасному вигляді.
Проголошення Акту незалежності України відкрило нову сторінку в історії країни. На всіх етапах становлення український народ демонстрував національний дух і прагнення жити вільно і незалежно, у мирі та злагоді з іншими народами.
В міській бібліотеці для дітей до дня Незалежності пройшла акція “Творчість єднає Україну” в рамках якої проведено літературно-музичне свято “Хай в серці кожної дитини живе любов до України”, цикл голосних читань легенд про голубів, майстер-клас “Голуб – символ миру” та презентація книжкової виставки “Це моя Україна одяглась, мов калина”.
То нехай буде у світі мир, нехай всіх нас вітає кожного дня привітне сонечко, нехай цвіте на личках дітей радісна усмішка і дзвенить веселий дитячий сміх.