четвер, 27 лютого 2020 р.

СВІТ КРАСИ ЛЕСИНОГО СЛОВА

 Лютневими днями Україна відзначає день народження видатної української поетеси Лесі Українки.
25 лютого в оновленому читальному залі бібліотеки для дітей завідувач дитячим сектором Народного дому Георгіна Янів спільно з бібліотекарями організували і провели літературне читання присвячене 149-річниці від дня народження поетеси для учнів СЗШ №2-гімназії.
      
     На свято завітали учасники гуртка художнього слова Народного дому. Вони прийшли не одні, а хто з мамою, хто з бабусею, хто з братиком, сестричкою. Вихованці дитячої установи “Дзвіночок” показали літературно- музичну композицію “Лесина весна”. Музичний керівник Наталія Мегас.
На масовому заході звучало слово Лесі, і слово про Лесю, як наша шана пам’яті їй великі. Вона все своє життя була борцем за свій край, свій народ.
Нехай Лесине слово буде завжди з нами, а її життя хай служить нам прикладом.


ЖИВА КРИНИЧКА ПОЕЗІЇ


Україна…Рідний край…Рідна мова…
Скільки почуттів поєдналося в цих словах, скільки ніжності, любові та ласки! Що може бути для людини дорожчим за рідну мову? Адже мова народу – це не просто звуки. Мова – це душа народу, це його трепетне серце.


21 лютого в усьому світі відзначається Міжнародний день рідної мови. Цю дату в листопаді було проголошено Генеральною конвенцією ЮНЕСКО 1999 року з метою захисту мовної та культурної багатоманітності.
20 лютого в бібліотеці для дітей бібліотекарі Віра Лучковська та Анна Лужениця спільно з керівниками гуртків Будинку учнівської творчості провели конкурс віршів рідної мови.
Дівчатка та хлопчики у віршах прославляли рідну мову,тому що мова є найбільшим і найдорожчим добром народу, вона є душею нації, і скарбницею духовної і культурної спадщини.

вівторок, 11 лютого 2020 р.

ГЕТЬМАН УКРАЇНИ - ІВАН СКОРОПАДСЬКИЙ


11 ЛЮТОГО виповнюється 215 років від дня народження Івана Скоропадського (1805-1887), українського мецената, громадського,культурно-освітнього діяча.
Іван Скоропадський – видатний український політичний, державний та військовий діяч. Генеральний бунчужний, генеральний осавул та стародубський полковник. Іван Скоропадський (1646—1722) — гетьман Лівобережної України у 1708—1722 рр.
Скоропадські належали до православного шляхетського роду, що вийшов з Підляшшя й у ХVII ст. осів на Брацлавщині. За деякими відомостями, матір’ю майбутнього гетьмана була одна з представниць княжого дому Чарторийських. Численна родина Скоропадських у 1674 р. майже в повному складі перейшла на службу до лівобережного гетьмана Самойловича. Іван починав свою кар’єру в Генеральній військовій канцелярії канцеляристом (1675), старшим військовим канцеляристом (1676), згодом став чернігівським полковим писарем (1681), генеральним бунчужним (1698) і, нарешті, генеральним осавулом (1701). Брав участь практично у всіх виправах гетьманського війська, починаючи від Чигиринських походів 1677—1678 рр., проте не виявив особливих військових талантів, більшою мірою тяжіючи до виконання дипломатичних доручень Івана Мазепи, який ставився до нього з довірою і симпатією. У 1706 р. був призначений стародубським полковником і, за свідченням сучасників, розглядався Мазепою як один з імовірних наступників на гетьманстві.
Восени 1708 р., не дочекавшись підходу шведського війська, Скоропадський був змушений здати Стародуб корпусу Меншикова, який випередив шведів і прибув до міста раніше. На раді в Глухові в листопаді 1708 р. поряд з Павлом Полуботком був одним із кандидатів на булаву. Справу «обрання» Скоропадського гетьманом вирішила особиста приязнь до нього Петра І. Подальше правління тривало під пильним контролем російської влади і планомірним наступом на автономію Гетьманщини, що виявилося у виданні нової редакції українсько-російських договірних статей (т. зв. Решетилівських), розташуванні на Лівобережжі полків російської армії, залученні козацтва до виснажливих війн із Персією, будівництві комунікацій та фортець. Останнім акордом гетьманування Скоропадського стало заснування 1722 р. Малоросійської колегії для управління Україною, проти якого він активно, але безрезультатно виступав.
Гужвій О.Іван Скоропадський .-К.: Видавничий дім «Альтернативи»,2004.-312с.;іл.









Новий довідник : Історія України.-К.: ТОВ «КАЗКА», 2005.- 736с.








Вивчаючи ці історичні джерела дозволили нам зробити принципові уточнення щодо часу перебування Івана на окремих посадах перед тим, як він одержав булаву – вищий символ державної влади в Українській козацькій державі.
Підготувала провідний бібліограф Трускавецької МЦБС Я.Волчанська




СІМ'Я І ПРАВО В СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ

Світлина від Natalij Markovetska.
Родина, сім’я – це найдорожче для кожної людини. З сім’ї починається життя людини. Вона – джерело любові, поваги, прихильності без чого не може існувати людина. Ще сказав Григорій Сковорода:
Де згода в сімействі,
Де мир, а не війна,
Щасливі ті люди, блаженна сторона,
Їх Бог благословляє, добро їм посилає
І з ними вік живе!


Світлина від Natalij Markovetska.7 лютого в центральній міській бібліотеці відбулась інформаційна хвилинка «Сім’я і право в сучасній Україні» та інформаційно – консультативний прийом з основ сімейного права України. Провідний бібліотекар читальної зали Ореста Касперська розповіла присутнім про те, що сучасний світ змінюється дуже швидко, змінюються й вимоги до людини. Сім’я втрачає свою цінність, зростає кількість розлучень, але людина повинна проживати радісне і щасливе життя.
Світлина від Natalij Markovetska.Для тих ,хто переймався питаннями сімейних відносин, складними людськими стосунками, проблемами в сім’ї, надала професійні відповіді з даних питань – головний спеціаліст Трускавецького бюро правової допомоги Софія Габрівська.
Саме щаслива сім’я, на нашу думку дасть можливість чоловікам та жінкам свідомо розвиватися, бути гармонійними, самодостатніми, реалізованими в суспільстві. Ми знаємо, що щаслива родина – багата Україна !
Підготувала провідний бібліотекар Ореста Касперська.



НЕВ'ЯНУЧИЙ ВІНОК ПАМ'ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ


Світлина від Natalij Markovetska.Світлина від Natalij Markovetska.Світлина від Natalij Markovetska.29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії – бій під Крутами. Уряд УНР , опинився без війська, кинув на протистояння з російською армією, що йшла на Київ, кілька сотень погано озброєних українських студентів та гімназистів. Про цю історичну подію мова йшла на заході, який відбувся 30 січня в ЗОСШ №3. Завідувач бібліотеки-філії №2 Лідія Стецик розповіла присутнім учням 9-Б та 10-А класів про ті січневі дні та події ,які відбулися під станцією Крути. Також був проведений бібліографічний огляд літератури з даної тематики. На завершення заходу всі присутні ознайомилися з буклетом « Я бачу вас, святі могили…», підготовленим провідний бібліографом ЦБС Ярославою Волчанською.

ГЕРОЇ КРУТ ТА МАЙДАНУ

Світлина від Natalij Markovetska.
Бій під Крутами – трагічна сторінка історії України, однак вона сповнена славою та героїзмом. Майже 102 роки тому київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи боронили Україну від ворога, так само віддано та героїчно, як і сьогодні наші чоловіки захищають українську землю на Сході від російської агресії.
Так у центральній міській бібліотеці 29 січня з нагоди Дня пам’яті Героїв Крут відбулись історичні паралелі «Герої Крут та Майдану». Це вшанування нероздільно пов’язане із подіями на Сході України. Лейтмотивом заходу було проведення паралелі між подвигом героїв Крут та сьогоденням, коли молодь знов повстала, щоб захистити свою державу.
Світлина від Natalij Markovetska.Бібліотекарі читальної зали підготували історичну довідку про ці трагічні події і підкреслили, що 29 січня – це не лише день скорботи за українською молоддю, а й день величі української нації. Патріотичні твори, присвячені юним крутянцям з трепетом зачитав наш шановний поет пан В’ячеслав Умнов. Краєзнавець пан Микола Іваник розповів цікаву історію про свого родича, племінника прадіда, який брав участь у бою теж- Микола Іваник. Для присутніх була представлена книжкова виставка « Героїзм юних українців». Наприкінці заходу було переглянуто фрагменти фільмів « Крути. Молода кров» і « Крути, 100 років битви». Запрошені на захід отримали пам’ятні листівки « Я бачу вас, святі могили…», які підготувала провідний бібліограф Ярослава Волчанська.
Світлина від Natalij Markovetska.А гурт старовинної музики « Хорея Козацька» своїми піснями про свободу і вольность нагадав, що пам’ять про Героїв України житиме у наших серцях вічно !
Станьмо в купі - за Вкраїну
Биймось, биймось до загину!
Підготувала провідний бібліотекар О. Касперська.