субота, 19 грудня 2020 р.

У ШАПЦІ НЕВИДИМЦІ МИКОЛАЙ НЕСЕ ГОСТИНЦІ

 

19 грудня в Україні відзначають День Святого Миколая. Святий Миколай – один із найшанованіших святих церкви – чудотворець, заступник бідних, захисник дітей, а також покровитель мандрівників. Миколая Чудотворця вважають найближчим до Бога святим. Отець Миколай відзначався чистотою життя, за яку мав від Бога дар чудотворення, а також милосердям і благонадійністю.

День Святого Миколая – найочікуваніше свято для дітлахів. Адже саме це свято розпочинає низку веселих новорічних та різдвяних свят, які принесуть багато приємних сюрпризів і подарунків.

16 грудня Святий Миколай завітав у бібліотеку для дітей на чародій-вечір «У шапці невидимці Миколай несе гостинці», який підготовили класовод Марія Дуб та бібліотекар Леся Цісінська з учнями 2-А класу


СЗШ №3. Діти з нетерпінням чекали цього свята. Вони розповідали Святому Миколаю вірші, співали пісні «З неба сходить Миколай», «О хто, хто Миколая любить», «Замело снігами у Карпатах плай». Родзинкою свята була сценка «Ангели», яку артистично показали учні.

Діти прочитали молитву до Святого Миколая, він пригостив їх солодощами. Миколай побажав усім йти дорогою добра, бути милосердними, а він кожен день буде боронити усіх від зла та негараздів. Присутні були дуже задоволені та мали гарний настрій. То ж нехай у наших серцях завжди горить вогник радості і щастя.

 




ВЛАСНІ РУЧКИ РОБЛЯТЬ НОВОРІЧНІ ШТУЧКИ

 Вже зовсім, зовсім скоро, запалають, заіскряться вогниками новорічні свята. Разом із ними у кожну оселю завітає затишок, тепло, рідні та друзі і, звичайно ж, диво. Так вже склалося, що саме у такі зимові дні всі ми, незалежно від віку, чекаємо на казку. І вона приходить до нас...

І справді, дивовижно красиву казку можна створити власними руками з простого паперу.

В бібліотеці для дітей бібліотекар Анна Лужениця спільно з бібліотекарем бібліотеки-філії №2 провели майстер-клас з користувачами бібліотеки та дітьми з фізично обмеженими можливостями. Вони навчали їх робити чарівні новорічні сніжинки: «Пелюсток дивовижної квітки», «Зірочки». Діти проявили свою кмітливість та фантазію і у руках кожного із них розквітли сніжинки, якими прикрасили ялинку в бібліотеці. Паперові сніжинки є одним із найпоширеніших новорічних атрибутів. Нарядні, красиві, немов мереживо, вони привертають до себе увагу і вдень, і вночі.

Завдяки новорічним прикрасам, виготовленим власноруч, ми не лише робимо гарну нашу бібліотеку, але й даруємо свято, радість і любов своїм користувачам.





 

ЗБЕРЕЖИ ПАМ’ЯТЬ. ЗБЕРЕЖИ ПРАВДУ

 Голодомор – це геноцид Українського народу, вчинений комуністичним тоталітарним режимом з наміром знищити, цілком чи частково український народ.

Нині серед живих залишилось надзвичайно мало тих, хто пережив Голодомор 1932 – 1933 років та й голод 1946 – 1947 років. До того ж, вони, як і всі люди старшого віку, є особливо вразливими до коронавірусу. І потребують уваги рідних і близьких. Тож нехай День пам'яті жертв голодоморів стане і додатковою можливістю приділити увагу та надати підтримку тим, хто сьогодні потребує нашого піклування. Наше завдання зберегти і передати цю пам'ять наступним поколінням, зберегти історію живою.

Анна Лужениця, бібліотекар бібліотеки для дітей, провела для користувачів огляд літератури книжкової виставки «Дзвони скорботи».

Вона зазначила, що в історії українського народу є трагічні сторінки, що примушують стискатися людські серця. І одна із найстрашніших – Голодомор.

Бібліотекарі закликають долучитися до акції “Запали Свічку пам'яті”. 28 листопада, засвітити свічку і залишити її на підвіконні в пам'ять про мільйони замучених голодом українців.

 

МОЛОДЬ КРОКУЄ У МАЙБУТНЄ: МОРАЛЬ, ПРАВО.

 

Порушувати закон – це все одно, що рубати гілку, на якій сидимо.

В.Сухомлинський

Людина, її права і свободи проголошені стратегічним конституційним пріоритетом Української держави. Захищаючи права дітей, дорослі захищають своє майбутнє. Права дитини визначено у Конституції України – Основному Законі нашої держави, а також Конвенцією ООН про права дитини.

У бібліотеці для дітей з учнями 7-Б класу СЗШ №3 (класний керівник Лариса Босак) проведено інформаційно-правове шоу «Молодь крокує у майбутнє: мораль, право». Бібліотекар Леся Цісінська розкрила зміст понять «права» та «обов’язки», ознайомила з документами, що захищають права дитини: Декларацією прав дитини (1959), Конвенцією ООН про права дитини (1989), Конституцією України, Законом України «Про охорону дитинства». Розповіла про ставлення до дітей в різні історичні періоди. Навела практичні приклади, про те, до чого приводить неповага до закону та про відповідальність, яка наступає для дітей згідно законодавства України .


Соломія Руда зачитала вірш Василя Симоненка «Ти знаєш, що ти –

людина?», Софія Сливка заспівала пісню «Що дитині треба» під музичний супровід Лесі Цісінської.

Масовий захід проведено у вигляді КВК. Змагались дві команди: «Агенти правди» та «Ліга справедливості». Учасники активно проявили себе відповідаючи на каверзні запитання вікторин: «Числа у правознавстві», «На терезах Феміди», «Юридичний бульвар» та багато інших. Найбільше дітей зацікавила гра-вікторина «Чи знаю я свої права?», в ході якої розглядались ситуації порушення прав казкових героїв та підтвердження їх відповідними статтями Конституції України. Переможцем стала команда «Агенти правди». Під час відповідей діти показали свою ерудицію і зацікавленість правовими питаннями.

Працівники бібліотеки у своїй діяльності спрямовують чимало зусиль на формування правової свідомості і правової культури дітей-користувачів та сприяють бібліотечними заходами розвитку соціально-правової активності особистості. Адже у повсякденному житті школярам найбільш потрібно саме знання своїх прав і обов’язків.







ЮРИДИЧНІ ПАРАЛЕЛІ "САМ СОБІ АДВОКАТ"

 До Всеукраїнського тижня права та Дня прав людини працівники міської бібліотеки спільно з головним спеціалістом Трускавецького бюро правової допомоги Софією Габрівською 10 грудня провели юридичні паралелі «Сам собі адвокат».

Головною метою Міжнародного дня прав людини – торжество в усьому світі понять свободи, безпеки й чесності людей по відношенню один до одного – висловилася бібліотекар читальної зали Ореста Касперська.



Юрист Софія Габрівська надала інформацію присутнім про те як орієнтуватися в своїх правах і в безлічі законів. Також розповіла про можливість введення жорсткого карантину на випадок погіршення ситуації.

До послуг користувачів було організовано книжкову виставку «Закони нашого життя», з якою ознайомила всіх присутніх працівник читальної зали Віра Заяць. Це офіційні, наукові, довідкові видання про права людини в Україні і світі.

Цього дня бажаємо всім нових здобутків і звершень у благородній праці задля утвердження верховенства права в Україні.

Підготувала провідний бібліотекар читальної зали Ореста Касперська.











 

ГЕРОЇЧНА СТОРІНКА "ШАНА ЗА ПОДВИГ, ПОДЯКА ЗА МИР"

 
З нагоди Дня Гідності та Свободи 19 листопада у міській центральній бібліотеці пройшла героїчна сторінка « Шана за подвиг, подяка за мир». В ході заходу провідний бібліотекар Ореста Касперська розповіла присутнім про революцію, яка розпочалася 21 листопада 2013 року на Майдані та змінила життя багатьох українців, і про той важкий іспит для України, коли наш народ продемонстрував свою європейськість, гідність, своє прагнення свободи. Прозвучали поетичні рядки, присвячені тим подіям, про загиблих Героїв, ім’я котрим Небесна Сотня. Також був продемонстрований документальний фільм, який вийшов до сороковин за вбитими в сутичках на інститутській вулиці – «Зима, що нас змінила».

Книжкова виставка « Вічна пам’ять синам України» ще раз нагадала нам про тих, хто загинув за свободу і за власну державу. Хвилиною мовчання вшанували Героїв.

Тече сльоза у неньки на щоках,

Сльоза нещасна, небажана,

Сорочка сина у її руках,

                                  В душі її велика рана…

Підготувала провідний бібліотекар читального залу Ореста Касперська.






 

вівторок, 17 листопада 2020 р.

МОВА – ЦЕ ЧАРІВНА СКАРБНИЦЯ

 09 листопада щороку в Україні відзначається День української писемності та мови. За православним календарем — це день вшанування пам'яті преподобного Нестора-літописця — письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме з Нестора-літописця починається писемна українська мова.

Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.

Народна мудрість стверджує, що без рідної мови не може повноцінно існувати жодна людина. Рідна мова дорога їй, як саме життя.

В бібліотеці для дітей користувачі здійснили подорож по книжковій виставці-рекламі «Мова – це чарівна скарбниця». Бібліотекар Анна Лужениця розповілапро історію слова, його мандри, перед дітьми розкрились таємниці рідної мови, її багатство та чарівний світ.

При проведенні подорожі бібліотекар закликала користувачів шанувати і любити рідну мову, піклуватися про неї, захищати, розкривати для  себе її велич й могутню силу.






СПАЦЕР СТАРИМИ ВУЛИЦЯМИ ТРУСКАВЦЯ

13 листопада в читальній залі центральної бібліотеки відбулась презентація книги Миколи Іваника «Спацер старими вулицями Трускаця». Перед презентацією було продемонстровано документальний фільм «Спацер по старому Трускацю» (творчий задум Миколи Іваника та бібліотекарів). Пан Микола подякував бібліотекарям за співпрацю під час зйомок .

Матеріал який увійшов до книги, як зазначив сам автор, збирався 12 років ­ – це кропітка робота в архівах і зворушливі спогади старших мешканців нашого міста. Завдяки цій роботі в книгу вміщено ряд рідкісних і оригінальних фото. Половина світлин , які є в книзі друкуються вперше (іх було знайдено, відновлено і відреставровано). Родзинкою книги є фото Гошівської гори (Яцьківа гора)

датоване 1935 роком.

Подорож книгою складається з семи маршрутів. Рухаючись  вулицями старого Трускавця присутні ніби поринули в дитинство, щось пригадувалось, багато чого було почуте вперше… Історія нашого міста сягає сивої давнини. Спочатку вона була закарбована старовинними фортецями та оборонними спорудами... Розвиток міста як курорту розпочався у 19 столітті,  тоді Трускавець вважався одним з найкращих курортів східної Європи. Спеціальна сторінка книги присвячена нашим героям-землякам.

Присутні оплесками подякували Миколі Іванику за цю цінну і цікаву для нас книгу, тираж якої з’явиться до Дня Святого Миколая.

Час невпинно рухається вперед, багато чого змінюється, багато чого втрачається назавжди. Сьогодні перед мешканцями Трускавця стоїть завдання оберігати те, що було нам залишено у спадок …

Провідний методист ЦБС І.Вахнич




субота, 31 жовтня 2020 р.

 

29 жовтня на екскурсію в центральну бібліотеку завітали учні гуртка "Юні екскурсоводи"(керівник Богдан Воронко).Під час екскурсії діти мали змогу ознайомитися з книжковими виданнями краєзнавчого характеру,які містяться у фондах бібліотеки.

Учні гуртка зачитували легенди про наше місто Трускавець, а також з зацікавленістю розглядали в книгах фото старого Трускавця.

 




ДЕКАДА УКРАЇНСЬКОЇ КНИЖКИ

 

Традиція проведення Свята української книжки була започаткована в довоєнній Галичині товариством «Просвіта». Відтоді це свято щорічно відбувалося до 1940 року. В 1992 році Львівська обласна бібліотека для дітей разом з товариством «Просвіта» відновили призабуте Свято української книги, мета якого - підтримати престиж національної дитячої літератури.

22 жовтня в бібліотеці для дітей вітали користувачку бібліотеки, ученицю 8-Б класу СЗШ №1, Вікторію Шипот з перемогою у Всеукраїнському конкурсі дитячого читання «Книгоманія – 2020».

Привітав юну трускавчанку міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, та подякував бібліотекарям-педагогам за те, що прищеплюють дітям любов до читання та залучають до таких цікавих конкурсів.


27 жовтня цікаво і змістовно провела для користувачів бібліотеки літературну мандрівку «У пошуках чарівних зерен» провідний бібліотекар читального залу Ірина Бичкова.

Особливу увагу дітей привернули книги І.Калинця «Данка і Крак» та Ю.Винничука «Казки зі Львова».


 

 

У дитячій бібліотеці Трускавця вітали Вікторію Шипот з перемогою у Всеукраїнському конкурсі дитячого читання "Книгоманія-2020". У конкурсі взяло участь більш як мільйон учасників. Вікторія, учениця 8 класу СЗШ № 1 отримала звання найкращого читача року ще у березні, але через карантинні обмеження
відзначити її перемогу вдалося лише тепер, після початку нового навчального року, у вузькому колі друзів та наставників.

Власне колектив дитячої бібліотеки бере участь у цьому конкурсі та готує до нього дітей щороку. Цього разу проводили відбір учасників на конкурс серед усіх учнів 6-7 класів трускавецьких шкіл. Конкурс передбачав презентацію своєї улюбленої книги, вікторину та інші цікаві завдання, які мали виконати учасники.

«Дуже важко було для журі визначити переможця, адже наші читачі надзвичайно начитані та ерудовані, вони мають доступ до великої кількості нової літератури, яку закупило місто для бібліотеки завдяки міському голові Андрієві Кульчинському. Навіть гості міста, відпочивальники, коли заходять до нас завжди кажуть, що дуже хороша бібліотека і багато гарних книжок, хороша підписка газет і журналів. У нас є пропозиція для всіх і для дітей і для батьків, для усіх читачів», - розповіла Зиновія Мазур, завідувач дитячої бібліотеки Трускавця.

Трускавчанка Вікторія Шипот пройшла усі міські тури – перший проходив в школі, другий в дитячій бібліотеці, а третій, завершальний тур відбувався у Львівській обласній бібліотеці для дітей. У зв’язку з коронавірусом конкурс проходив онлайн. Так Вікторія стала переможницею та отримала диплом, як та звання "Суперчитач Львівщини".

«Я змалечку любила читати й в моїй домашній бібліотеці, як раніше, так і зараз є безліч книжок. Улюбленим моїм письменником був Всеволод Нестайко, і до початку другого класу я прочитала безліч його книжок. В такому конкурсі я вперше брала участь, це був гарний досвід, адже я люблю читати, це моє хобі. Найцікавішим у конкурсі для мене було створення читацького щоденника та написання творів. Мені це дуже сподобалось. Книга має велике значення у моєму житті. Я не зовсім розумію людей, які не люблять читати, бо книга відкриває для тебе новий світ, дарує нові враження, ти можеш прожити всю історію разом з героєм. Також я обожнюю перечитувати книги коли я стаю старшою, адже можна побачити знайому історію під іншим кутом, можна змінити свою думку про певні події з дорослішої точки зору. Навіть книги для дітей можуть стати набагато цікавішими для нас де можна побачити щось таке, що раніше не помічалось. Цей конкурс мені сподобався конкурс, насичений завданнями, серед яких і твори де треба було подумати включити свою творчість і уяву», - поділилась враженням Вікторія Шипот.

Привітав юну трускавчанку міський голова Трускавця — Андрій Кульчинський, та подякував бібліотекарям-педагогам за те, що прищеплюють дітям любов до читання та залучають до таких цікавих конкурсів.

«Те, що прочитаєте зараз буде вагомим фундаментом для вас у майбутньому, адже, часто, за роботою і життєвими клопотами не всі ми маємо час, щоб насолодитись улюбленою книгою. Я чую, як красиво говорить, виражає свою думку Вікторія й одразу відчувається наскільки начитана дівчинка. Читати — це важливо! У книгах автори виражають свої цікаві думки та спостереження, а наша бібліотека є тою скарбницею знань, яка зберігає найкраще для читачів. Я пишаюсь нашими дітьми, які йдуть до перемог і, це спонукає їхніх однолітків читати, а нас, дорослих, мотивує ще більше робити для розвитку бібліотек, мистецької сфери та освіти», - наголосив Андрій Кульчинський.

Невеликий подарунок, нові цікаві книги, Вікторії вручив міський голова Андрій Кульчинський. Також сюрприз для переможниці читацького конкурсу передали від Львівської обласної бібліотеки для дітей.

Свою колегу привітали учасники ансамблю сопілкарів «Дударик», який діє при міській бібліотеці для дітей, керівник Леся Цісінська, своєю піснею «Коломийки про книжку» .

Щиро вітаємо Вікторію з перемогою та бажаємо усім наступним учасникам удачі в майбутніх читацьких конкурсах, а дитячій бібліотеці ще більше цікавих книжок, гарних відвідувачів та більше таких свят.



КОЗАЦЬКІ ЗАБАВИ

 

14 жовтня відзначають одне з найбільших осінніх святсвято Покрови Пресвятої Богородиці. В Україні святу Покрову особливо шанували козаки. Вони вважали своєю покровителькою саме святу Покрову, і тому, в цей день відзначається день українського козацтва. Це дуже важливе свято для нашого народу, адже козацтво відіграло вирішальну роль у становленні нашої держави.

З 2015 року 14 жовтня є державним святомДнем захисника України.

13 жовтня, в святково прибраному читальному залі міської бібліотеки для дітей, пройшли козацькі забави з учнями 7-А класу (класний керівник Леся Кравчук) та 7-Б класу (класний керівник Лариса Босак).

Бібліотекар Леся Цісінська розповіла присутнім про свято Покрови, про славну Запорізьку Січ, про січове лицарство, про героїчні звитяги і подвиги славних козаків. Яна Городиська, Соломія Руда, Максим Франчук та Саша Іоргачев зачитали вірші. Захар Ревак виконав улюблений танець козаківГопак”.

Дуже старанно боролись козаки двох куренівХортицятаКорсунь

у конкурсахКозацька кмітливість”, “Пліч-о-пліч з товаришем” , “Козаки-вершники”, “Медичнийта інших змаганнях на спритність, швидкість та силу. Учасники команд показали, що вони гідні нащадки славного козацького роду, справжні козаки.

Наприкінці свята всі заспівали Гімн України.