середа, 28 березня 2018 р.

В КНИЖКАХ ВІРНІ ДРУЗІ, ГЕРОЇ ЖИВУТЬ, І Я ПАМ’ЯТАЮ, ЯК КОЖНОГО ЗВУТЬ


Завершився Тиждень дитячого читання в бібліотеці для дітей літературною вікториною “В книжках вірні друзі, герої живуть, і я пам’ятаю, як кожного звуть”. На вікторину завітали завзяті книголюби, які люблять читати, для яких книги – найкращі друзі.
Бібліотекар Наталія Кирилів розповіла присутнім про письменників-ювілярів 2018 року. Діти переглянули буктрейлери “Книги-ювіляри 2018”, В.Близнець “Звук павутинки”, на книгу Люсі Мод Монтгомері “Енн із Зелених Дахів”.
Тиждень дитячого читання приніс дітям нашого міста багато позитивних вражень, додав знань, а бібліотеці – нових користувачів.
Діти йшли з бібліотеки з гарним настроєм, переповнені по вінця новою, цікавою інформацією, зі своїми улюбленими книжками та закликом
Читай, як я! Читай краще за мене!



вівторок, 27 березня 2018 р.

ПОСВЯТА У ЧИТАЧІ





Тиждень дитячого читання продовжився у бібліотеці для дітей посвятою в читачі учнів 1-Б класу НВК СЗШ №2-гімназії (класовод Лідія Будник).
Бібліотекар Віра Лучковська ознайомила дітей з книжковим королівством – бібліотекою. Учні переглянули відео Як народилася книга. В гостях у Добрячка, прочитали Правила поводження з книгою, послухали казочку про те, як правильно поводитись з книжками, яку розповіла Віра Михайлівна. Бібліотекарі ознайомили присутніх з Книжковою лікарнею, яка діє в нашій бібліотеці.
Дівчатка і хлопчики старанно із задоволенням відгадували загадки та уривки з казок. На згадку про посвяту у читачі діти отримали заохочуючі призи. Знайомство з книгою та бібліотекою викликало у дітей незабутні враження.
Діти, які не були користувачами бібліотеки після заходу прийшли з батьками і записались у бібліотеку.

пʼятниця, 23 березня 2018 р.

ПІД УКРАЇНСЬКИМ НЕБОКРАЄМ КНИГУ ЛЮБЛЯТЬ І ЧИТАЮТЬ









Кожного року, в березневі весняні дні, в бібліотеці для дітей проходить Тиждень дитячого читання. В святково прибраному читальному залі відбулось свято Під українським небокраєм книгу люблять і читають.
Радісний настрій, справжнє казкове свято подарували нашим глядачам юні артисти лялькового театру “Трускавочка” Анастасія Марголич, Поліна Прохна, Вікторія Веретко, Роман Білинський, Володимир Ковальчук, Назар Савчак, Артур Вітебський у виставах “У казковім лісі” та “Гарненька шубка”. Казкові герої зачарували дітей, як у справжній казці.
Весняний настрій всім присутнім створили: дитячий ансамбль “Дударик” (учні 3-А класу СЗШ №3), “Танець книжок” у виконанні Олі Гаркави, Софії Понізової, Каріни Яцуляк та “Cучасний танець” ансамблю Соколи хлопчиків 5-Б класу СЗШ №3.
Вірші про книжки прочитали кращі користувачі бібліотеки Денис Пескішев, Ілля Ключковський, Павлина Давидова, Віталій Баран.
Цікавий світ пригод, подорожей Книги панував під час вистави Пригоди Нечитайликау виконанні Любомира Закутинського та Юліани Гузичак. Діти активно відповідали на запитання Мудрунки та відгадували загадки.
Весело і в той же час пізнавально діти провели вільний час у бібліотеці.
Свято Книги нікого не залишило байдужим. Діти йшли з бібліотеки з гарним настроєм.

ПРАВОВІ ОРІЄНТИРИ ДЛЯ КОЖНОЇ ДИТИНИ.


В рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!», мета якого забезпечити українців інформацією про права, що гарантовані їм Конституцією і законами, навчити ці права реалізовувати та захищати, підвищити юридичну грамотність ми продовжуємо співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Захист прав та інтересів дитини є одним із найважливіших завдань Української держави, адже ставлення до дітей, їхніх прав і свобод, повага до їхньої людської гідності якнайточніше відображають рівень гуманності й цивілізованості суспільства. І власне на цю тему сьогодні нам надасть консультацію директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин.

– Пані Маріє, то які ж основні і непорушні права дітей?

Україна у 1991 році приєдналася до Конвенції ООН про права дитини, таким чином взявши на себе зобов’язання впроваджувати на національному рівні забезпечення та захист прав дитини. Конвенція ООН з прав дитини, яка була підписана Україною 21 лютого 1990 року та набрала чинності в Україні 27 вересня 1991 року, стала першим документом з питань захисту дітей.
Конвенція містить повний перелік прав дитини: на життя, на ім’я, на набуття громадянства, на піклування з боку батьків, на збереження своєї індивідуальності, право бути заслуханою у ході будь-якого розгляду, що стосується дитини; право на свободу совісті та релігії; право на особисте та сімейне життя; недоторканість житла; таємницю кореспонденції; право користуватися найдосконалішими послугами системи охорони здоров’я; благами соціального забезпечення; на рівень життя, необхідний для її розвитку; на освіту; на відпочинок; на особливий захист: від викрадень та продажу, від фізичних форм експлуатації, фізичного та психічного насильства, участі у військових діях; право на вжиття державою всіх необхідних заходів щодо сприяння фізичному та психічному відновленню та соціальній інтеграції дитини, яка стала жертвою зловживань або злочину.

– Зрозуміло, а якщо ми візьмемо до уваги неповнолітніх дітей, то які у них виникають додаткові права та  обов’язки при досягненні 14 років?

Доречно, що Ви акцентували увагу на неповнолітніх дітях, адже відповідно до ч. 2 ст. 6 Сімейного кодексу України діти поділяються на малолітніх та неповнолітніх. Якщо детальніше, то малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років, а неповнолітньою – дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Також, відповідно до ст. 31 і 32 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), малолітні діти мають часткову цивільну дієздатність фізичної особи, а що стосується неповнолітніх дітей , то вони у віці від 14 років та до моменту настання повноліття, тобто до 18 років, мають неповну цивільну дієздатність фізичної особи. Що ж таке дієздатність фізичної особи?
Цивільною дієздатністю фізичної особи, відповідно до ч. 2 ст. 30 ЦК України, є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Тому якщо ми розглянемо відмінність малолітніх та неповнолітні дітей в розрізі цивільної дієздатності, то основна відмінність полягає в тому, що неповнолітня особа має право на те, щоб:
                   самостійно звертатися до суду за захистом своїх прав та інтересів;
                   подавати позов про позбавлення своїх батьків батьківських прав, якщо вони порушують права дитини та знущаються над нею;
                   звертатися до суду про скасування усиновлення та визнання його недійсним;
                   самостійно визначати своє місце проживання з одним із батьків;
                   брати участь в укладенні договору про припинення права на аліменти для себе у зв’язку з передачею прав на будинок/квартиру або земельну ділянку;
                   самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;
                   самостійно укладати договір банківського вкладу та розпоряджатися коштами рахунку;
                   займатися творчою діяльністю тощо.
Також без згоди дитини не може бути здійснене її усиновлення, влаштування її до сім’ї патронатного вихователя, влаштування її до дитячого будинку, зміна її прізвища (у разі коли дитині виповнилось 7 років), визначення місця проживання дитини ( у разі коли їй виповнилось 10 років).

                   А куди дитина може звернутись, якщо її образили в школі чи на вулиці?

Найперші порадники дітей це звісно батьки, але також є інші особи та структури, які можуть допомоги. Це учителі, поліція, державні органи опіки та піклування, місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро.

 З правами дітей і механізмом їх захисту ми розібрались. А як на рахунок відповідальності неповнолітніх?

Тут теж основою умовою виступає вік, адже малолітня дитина ще повною мірою не може усвідомлювати свої вчинені дії та нести за них відповідальність.
З 14 до 16 років до неповнолітнього може бути застосований штраф або позбавлення волі, а вже з 16 до 18 років це можуть бути і громадські роботи, і виправні роботи, і арешт. Все залежить від того на скільки небезпечним буде проступок вчинений неповнолітньою особою.

– А які обов’язки відносно дітей мають батьки або особи, які їх замінюють?

Що стосується обов’язків батьків або осіб, які їх замінюють, то  у сфері виховання та розвитку дітей вони зобов’язані:
·                   виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини;
·                   піклуватися про здоров’я дитини, фізичний, духовний та моральний розвиток;
·                   забезпечити здобуття дитиною повної загально середньої освіти, готувати її до самостійного життя;
·                   поважати дитину;
·                   піклуватись про свою дитину навіть у випадку передачі її на виховання іншим особам.
Також батьки повинні утримувати своїх дітей. Тобто батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, також якщо після досягнення дитиною повноліття вона продовжує навчання і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати її до досягнення нею двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу тощо.

Також принагідно хочемо нагадати нашим юним читачам, що в Трускавці працює бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62, тел.: (03247) 5-05-30, 0971818351, де Ви зможете отримати первинну та вторинну правову допомогу.
Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правововї допомоги – м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а

середа, 21 березня 2018 р.

КОНСУЛЬТАТИВНИЙ ПРИЙОМ




21 березня в читальній бібліотеці відбувся консультативний прийом,який провели начальник відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №1 Наталія Шуляк та головний спеціаліст відділу Трускавецького бюро правової допомоги Стрийського МЦ з надання БВПД Мар`яна Шуляк. Всі бажаючі мали змогу отримати правові консультації з різноманітних питань.


УЧИТЕЛЬ З ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ


Вже стало доброю традицією проводити у березні День голосного читання. Цьогоріч він присвячений творчості Василя Сухомлинського. 2018 рік – ювілейний для видатного педагога ХХ століття, адже виповнюється 100 років від дня його народження.
В його книгах містяться мудрі і повчальні казки, оповідання, притчі, новели, написані для дітей і дорослих. Кожна казка, кожне оповідання розповідають читачам про неповторну красу природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують бажання захистити слабшого, допомогти старшим, відповідати за свої вчинки.
В бібліотеці для дітей проведено День голосного читання з учнями 3-А класу НВК СЗШ №2-гімназії. Бібліотекар Віра Лучковська наголосила, що твори Василя Сухомлинського треба читати повільно, аби добре зрозуміти, що саме хотів сказати автор у кожному оповіданні. Адже кожне з них навчить вас чогось, дасть пораду, а іноді змусить замислитися: а як би ви вчинили на місці героїв?
У читанні творів взяли участь бібліотекарі, завідувач бібліотекою-філією №2 Лідія Стецик, вчитель початкових класів Галина Возняк, вчитель англійської мови Галина Тріщук, мама Катерина Шафран, та діти, які були дуже активними і з задоволенням читали вголос.
Читачі-діти зустрілись з казковими героями Василя Сухомлинського читаючи казки “Лисиця й миша”, “Як їжачиха приголубила своїх дітей”, Лисиця та Їжак“ та багато інших в дійових особах.
Їм дуже сподобалось бути акторами лялькового театру.







МИ ТЕБЕ НЕ ЗАБУЛИ, ТАРАСЕ!




З місяцем березнем пов’язано багато важливих подій. Але про одну подію кожного року пам’ятають усі люди, захоплюючись високим образом Кобзаря. Поет став засновником нової української літератури і могутньою силою свого таланту пробуджував розум і серця людей. Скільки років минуло з дня народження поета, проте і нині живе під сонцем України Кобзареве слово, слово великої, непогасної любові до свого народу, своєї землі.
В приміщенні бібліотеки СЗШ №3, для учнів 8-А класу (класний керівник Ілона Пархоменко) завідувач бібліотекою-філією №2 Лідія Стецик провела літературну годину “Ми тебе не забули, Тарасе!”
Учні Олена Манюк та Андрій Петранич декламували вірші «Думи мої, думи мої» та «Заповіт». Христина Біда зачитала «Заповіт» англійською мовою.
Безперечно, Шевченко - духовний символ України, наш великий Пророк. Неначе святе писання, вбираємо ми в душу його полум'яні пророчі рядки. Великий Кобзар і сьогодні незримо присутній у нашому житті, звертається до нас усіх зі своїми безсмертними думами.






неділя, 18 березня 2018 р.

ГЕНІЙ СЛОВА І ПЕНЗЛЯ


Маестро слова, пензля і печалі,
Митець пера, палітри і пророцтв,
Співець не золотої пасторалі,
А правди із незвіданих висот.
Чи мислима українська культура без славетного імені Т.Г. Шевченка? Чи мислима світова культура без цього видатного українського сина і поета? Важко знайти українця,який би не знав хоча б кількох шевченкових рядків.
З метою вшанування пам’яті українського поета, письменника, художника та політичного діяча Т. Г. Шевченка в центральній міській бібліотеці відбулася поетична композиція «Геній слова і пензля». Працівники бібліотеки і творчі люди міста несли палке Тарасове слово та музичні твори, покладені на його вірші.
Під час композиції демонструвались репродукції картин Шевченка, здійснилась відеоподорож картинною галереєю Шевченка – художника. Присутніх зацікавила література про його високі мистецькі зразки. Бажаючі приєдналися до читання творів і насолоджувались щирим словом, піснею та класикою видатних композиторів світу, які шанував і полюбляв слухати наш геніальний український поет. В заході взяли активну участь члени міської асоціації інвалідів. Свою поезію присвячену Т. Г. Шевченку прочитала учениця 8-го класу ЗОСШ №1 Христина Ліхоцька.
Гордо лине в маси «Заповіт», Кобзареве серце із людьми говорить, його твори актуальні для сьогодення, його мудрість вела людей на Майдані. Наше завдання виконати заповіти Кобзаря, які він нам залишив у своїх безсмертних шедеврах.
Підготувала провідний бібліотекар Ореста Касперська








ТРИЗУБ – ВОЛЯ, СЛАВА І СИЛА




12 березня з учнями 9 класу ЗОСШ №1 було проведено інформину «Тризуб – воля, слава і сила». Провідний бібліотекар обслуговування юнацтва Пфайфер О. розповіла дітям про те, коли тризуб став офіційним Гербом незалежної України, ознайомила з книжковою виставкою за даною тематикою та провела пізнавальну вікторину. Учні з цікавістю слухали легенду про державні символи України.
Підготувала провідний бібліотекар обслуговування юнацтва Пфайфер О.

ЗАБАВНІ САМОРОБКИ




В міській бібліотеці для дітей створено гурток Забавні саморобки для учнів 1-4 класів. Діти з захопленням у вільний час приходять у бібліотеку, де можна не лише читати книжки, а й гратися, розвивати творчі здібності, проводити цікаво свій вільний час.
До дня народження Т.Шевченка діти виготовили аплікацію “Хлюпочуться качаточка”. Бібліотекар Віра Лучковська розповіла дітям про творчий шлях поета. Ілля Ключковський зачитав вірш Заповіт.
У бібліотеці по-справжньому можна відпочити після напруженого шкільного дня, отримати задоволення і творчу наснагу.