понеділок, 27 лютого 2017 р.

СВІТ КРАСИ ЛЕСИНОГО СЛОВА

Леся Українка…  Це ніжне й дзвінке ім’я належить до найвеличніших імен нашого народу. Псевдонім Лариси Петрівни Косач твердо і назавжди зафіксований у пам’яті кожного українця, і не тільки українця. Леся належить усім, бо її творчість зіткана з різних мотивів світової культури. Гордий дзвін її імені в серцях мільйонів людей породжує не тільки спогад про “Лісову пісню” або “Досвітні вогні”, але й палку любов до великої поетеси і гордість за свій народ, що спородив її.
В міській бібліотеці для дітей зібрались користувачі з своїми вчителями та батьками  на свято, щоб вшанувати пам’ять славної дочки України – поетеси Лесі Українки.
Гості занурились у дивовижний літературний, науковий та мистецький світ, пов’язаний з творчістю поетеси. Дізнались про те, як нелегко було навчатися Лесі, робити перші творчі кроки, довідалися, що поетеса тяжко хворіла, але незважаючи на це, була життєрадісна й сильна, прагнула працювати та жити на славу своєї рідної землі, про це розповів Максим Лаврись, учень 6- А СЗШ №3.
Піснею пісень української драматургії можна назвати твір Л.Українки
“Лісова пісня”. Це дивоцвіт, сповнений віри в перемогу високої мрії,
справжнього гармонійного життя. Уривок з цієї драми-феєрії вміло, артистично  виконали  Софія Лещак, Маркіян Водяник, Святослав Франчук, учні 11-А класу СЗШ №3.
Учні 7-В класу душевно, захоплюючи  читали поезію Лесі Українки, а вокальний ансамбль  8-Б класу СЗШ №2-гімназії  заспівав  пісні на слова поетеси під музичний супровід бібліотекаря Лесі Цісінської.
Маленькі сопілкарі  ансамблю “Дударик”, учні 2-А классу СЗШ №3, мелодійно виконали веснянки та пісню “Ой вишеньки-черешеньки”.
Марія Дуб, вчитель СЗШ №3, наголосила, що творчістьЛесі Українки, пройнята світлими почуттями, будить у дітей думку, сприяє розвиткові кращих почуттів і розвиває їх естетичні смаки. Твори поетеси, написані для дітей, стали улюбленим читанням української дітвори і відіграють важливу роль у вихованні підростаючих поколінь.  
Леся Українка прожила хоч і коротке, проте надзвичайно цікаве
життя – життя сповнене любові, добра, сили волі, мужності і краси. Тому недаремно її твори користувалися і користуються надзвичайною популярністю. Вона добре знана не лише у нашій країні, але й за кордоном.






пʼятниця, 24 лютого 2017 р.

Фаст-фуд буває і в літературі

Виставка—персоналія «Курбас. Нове у хроніці Голгофи»

До уваги  мистецтвознавців, викладачів,та студентів,всіх,хто цікавиться театральним мистецтвом України бібліотека пропонує книжкову виставку—персоналію « Курбас. Нове у хроніці Голгофи»,присвячену 130-річчю в день народження видатного актора і театрального режисера - Леся Курбаса.
Український театр «Березіль» під керівництвом Леся Курбаса – одна з найславетніших сторінок нашої історії. Саме за життя цього славетного митця на наших теренах почав формуватися незалежний, дійсно новаторський театр. 
Видатний митець ХХ століття Лесь Курбас, який увійшов в історію української  культури,як знакова постать. Народився він на Львівщині у родині галицьких  акторів. Закінчив Тернопільську гімназію, згодом Віденський та Львівський університети. Мистецька кар’єра митця розпочалась із Гуцульського театру Гната Хоткевича.
Свій акторський талант митець приніс у жертву режисерському, організувавши  Студію молодих акторів ,з якої згодом утворився « Молодий театр». В ньому Курбас виступав,як режисер - новатор, втілюючи у життя свої ідеї розвитку театрального мистецтва.
Пізніше у Києві з групою однодумців створює мистецьке об’єднання «Березіль».
Лесь Курбас - фігура світового контексту. За своє життя поставив безліч вистав та фільмів, виклав свої мистецькі ідеї у багатьох статтях і виступах , виховав плеяду відомих діячів театру: акторів та режисерів. Лесь Курбас вів боротьбу з тенденціями спрощенства, вульгаризації мистецтва. Режисер не поступався своїм переконанням, через що його заарештовано у Москві,а пізніше відправлено на Соловки, де й було розстріляно.
Завітайте до Трускавецької Центральної бібліотеки для перегляду виставки -  персоналії «Курбас. Нове у хроніці Голгофи». Видання представлені на виставці  розкривають чимало цікавих матеріалів з життя Леся Курбаса: виступи,документи,лекції,щоденники, протоколи режисерської лабораторії театру.

Підготувала провідний бібліотекар ЦБ О.Касперська.



Знай свої права

Права людини - це її можливість діяти певним чином для того, щоб забезпечити своє нормальне існування, розвиток і задоволення власних потреб та жити в суспільстві.
Про це йшла мова під час зустрічі-діалогу «Знай свої права»,яка відбулася  22 лютого в центральній міській  бібліотеці. Заступник начальника відділу «Трускавецьке бюро правової допомоги» пані Галина Кітраль розповіла присутнім учням ЗОШ №1 про їхні права та обов’язки. Учні відповідали на питання : які вони знають закони,які вони мають права? Зацікавила учасників заходу гра-змагання під назвою «Хто може допомогти в захисті прав дитини?». На завершення заходу  всі висловили побажання ,щоб такі зустрічі проводились частіше. Бібліотекарі  вдячні представнику відділу «Трускавецьке бюро правової допомоги» та заступнику директора ЗОШ №1 пані Вірі Пфайфер за організацію заходу і сподіваються на нові зустрічі.


Підготувала зав.відділом обслуговування ЦБ Г.Грицило

Семінар для бібліотекарів «Інновації в бібліотечному обслуговуванні дітей та молоді»

В рамках співпраці зі шкільними бібліотеками, 22 лютого відбувся семінар для бібліотекарів шкільних бібліотек в приміщенні бібліотеки-філії №1 (URBAN-бібліотеці). Організатори семінару: методичний кабінет відділу освіти Трускавецької міської ради та Трускавецька міська централізована система бібліотек. Метою семінару було ознайомлення з інноваційними методами роботи сучасних бібліотек в Україні та світі.
Зокрема розглядалися питання: «Інновація - процес впровадження нововведень в практику» - І.М. Форемна, методист методичного відділу освіти ТМР; «Можливості бібліотек щодо просування читання в молодіжне середовище» та «Організація бібліотечного простору. Бібліотечний дизайн» - І.З.Вахнич, провідний методист Трускавецької МЦБС. Родзинкою семінару стала мультимедійна презентація «Зонування бібліотечних приміщень: фактори організації бібліотечного середовища» підготовлена Іриною Вахнич.
Атмосфера семінару сприяла активному професійному діалогу. Завершився семінар екскурсію модерною бібліотекою, яку провела В.І.Савка, завідувач бібліотекою-філією №1.

Підготувала  директор Трускавецької міської ЦБС Н.В. Марковецька



Круглий стіл “Рідна мова в рідній хаті”

21 лютого в усьому світі відзначається Міжнародний день рідної мови.
 Його проголошено Генеральною конференцією ЮНЕСКО в листопаді 1999 року з метою захисту мовної та культурної багатоманітності.
Найбільше, найдорожче добро у кожного народу –  це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почуття.
Українська мова – це безмежний океан. Вона мелодійна, як пісня солов’їна. Наша мова барвиста і прекрасна, наче дощова веселка.
До дня рідної мови за круглим столом пройшла дискусія завідувача бібліотеки-філії №2 Лідії Стецик, бібліотекаря бібліотеки для дітей Наталії Кирилів, вчителів СЗШ №2-гімназії Марії  Мількович, Олега Дробчака, Ірини Юрків, Світлани Андрушко та учнів 11-А класу.
Всі розповідали про свою неповторну рідну мову і мали можливість доторкнутися до своєї культури, відчути себе частиною свого рідного народу, своєї держави.
Активними учнями у спілкуванні були Микола Саранча, Ростислав Дубовський, Олег Горічко та Наталія Кліщ.
Лідія Стецик підготувала добірку літератури  “Утверджувати мову – утверджувати державу”.
Це гасло, яке об’єднує справжніх патріотів, незалежно від національності.
Кожна людина має завжди пам’ятати хто вона, звідки родом, де її коріння, кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти.


Зав. бібліотекою-філією №2 Лідія Стецик

ТВОРИЛАСЬ ВІКИ УКРАЇНСЬКА МОВА

21 лютого в усьому світі відзначається Міжнародний день рідної мови.
Цю дату в  листопаді було проголошено Генеральною конференцією ЮНЕСКО 1999 року з метою захисту мовної та культурної багатоманітності.
Носієм національної духовності народу є мова – одне з багатьох див, створених людьми.
Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого,
А серце б’ється- ожива,
Як їх почує!...
У міській бібліотеці для дітей оформлена виставка-вікторина “Творилась віки українська мова”. На виставці представлені книги, які відкривають двері в цікавий світ рідної мови та запрошують користувачів до творчості.
Бібліотекар Наталія Кирилів провела біля цієї виставки вікторину. Діти проявили неабияку кмітливість, відповідаючи на поставлені питання.
Рідна мова – це мова роду, родова мова, родова основа, вона береже тисячолітній досвід наших пращурів, щоб передати його нашим нащадкам, Бережімо й розвиваймо рідну українську мову!

Не зраджуймо пам’яті наших прадідів.


понеділок, 20 лютого 2017 р.

ВОНИ – ПОМІЖ НАС, ЖИВІ

Мамо, я живий, лиш закриті очі....
І серце не б`ється, не вирує кров...
Ти тільки не плач, знай - всі дні і ночі
Я буду поруч - в грудях, де живе любов!

Три роки тому в Україні розпочався найтрагічніший етап Революції Гідності. Ця подія сколихнула весь світ, не залишила байдужою жодної душі.
І до цих пір на території нашої держави немає спокою, після Майдану  розпочалися військові дії на Сході України, в ході яких було втрачено вже кілька тисяч життів воїнів та мирних жителів.
Українська земля… Земля щедро полита кров’ю її синів. З нашої історії ми бачимо споконвічне прагнення українства до волі та незалежності рідної землі, неньки-України.
В міській бібліотеці для дітей бібліотекар Наталія Іваночко  провела експрес-повідомлення про події тих лютневих днів.
Зіновія Мазур ознайомила дітей з літературою тематичної полиці “В нашій пам’яті вони назавжди” про героїв Небесної Сотні. Прочитавши книжки Ви згадаєте все. Ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і ще довго пам’ятатимете наших славних  героїв.
Всі присутні подивились документальний фільм Крістіана Жерєгі  ”Край Землі: Зона АТО”, присвячений мужності українських воїнів.
Це історії про життя добровольців, про мотиви, які привели їх на фронт, про їхнє минуле, сьогодення і майбутнє.
Без усякого сумніву, мине зовсім небагато часу і про захисників нашої держави писатимуть книги, зніматимуть кінофільми, на прикладах беззавітного служіння рідній Батьківщині, беззаперечного виконання священного обов’язку – стати на захист кордонів держави, коли в цьому є гостра потреба, – виховуватиметься не одне покоління українців. Бо вони – справжні герої, які у нерівному двобої протиставили  свій патріотизм, відповідальність, безмежну любов до країни, яку ототожнюють зі своїм рідним краєм, найдорожчими людьми. І саме за це їм наша людська вдячність і низький уклін.
Кожного дня, щогодини Україна завдяки таким чоловікам-героям, серед яких і наші славні земляки, виборює право бути суверенною, єдиною державою. Тож молімося за наших мужніх захисників і просімо у Бога одного: аби вони живими і здоровими і  якнайшвидше повернулися додому, до своїх матерів, дружин та дітей.





Справжнє кохання завжди переможе

Кохай, люби, поки не пізно!
Любов’ю дихає весь світ!
Кохай! Люби! Та тільки вірно!
Це є любові заповіт.

«Люблю тебе», - кажуть закохані один одному в цей святковий день і традиційно вручають валентинки у вигляді серця. Сьогодні – свято любові, свято найкращого почуття, яке окрилює, дає сили і натхнення, радість і захоплення. Коханням «хворіли» у всі епохи. Тому про нього так багато написано. Але повторень немає, бо неповторні самі люди, і кожне кохання прекрасне і величне. Кохання – це передусім єднання двох сердець. Закохана людина відкриває у собі дивовижні багатства. Кохання – це святе почуття,яке  заслуговує на свій день, своє  свято. І ось таке свято є, є такий день. Він  відзначається з особливою серйозністю майже в усьому світі 14 лютого.
16 лютого у читальній залі міської центральної бібліотеки відбулася розважальна програма «Справжнє кохання завжди переможе». Ведучі заходу Грицило Г. та Пфайфер О. розповіли учням СШ№1 про походження Дня Святого Валентина, його символи та легенди. Цікавою та різноманітною була розважальна програма. Діти з захопленням приймали участь у конкурсах «Дві половинки одного серця», «Ти без мене – не ти, я без тебе – не я» та конкурсі цитат. Присутні взяли участь в інтерактивних іграх «Яблуко», «Домашнє вогнище». Весь захід був пройнятий романтичною атмосферою, цьому сприяло і святкове оформлення читальноЇ зали. На завершення заходу, учасники і переможці конкурсів були нагородженні заохочувальними призами та частували солодощами. За даною темою була оформлена книжкова виставка «Туман кохання ніжно тане» та проведений огляд літератури.








Провідний бібліотекар юнацької кафедри Пфайфер О.


неділя, 12 лютого 2017 р.

СВІТ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ЛЮБОВІ

Коханнянайзагадковіше з усіх людських почуттів. Воно надихає поетів і художників, музикантів і скульпторів на створення безсмертних шедеврів. 14 лютого в усіх країнах світу відзначають День святого Валентина. Саме тому, в цей день закохані вітають один одного, дорогих та близьких людей, а також всіх, до кого відчувають повагу, любов, вдячність та симпатію.
За переказами, День Святого Валентина вшановує великомученика Валентина — священика, який всупереч наказу імператора Клавдія ІІ, що забороняв молодим чоловікам мати сім'ю, таємно вінчав закоханих. Правитель вважав, що самотній чоловік, не обтяжений сімейним побутом, має шанси стати кращим воїном, оскільки його думки зайняті тільки майбутніми битвами. Незабаром дії священика були розсекречені, сам Валентин постав перед судом, піддався жорстоким тортурам і згодом був страчений. В ніч перед стратою він написав своїй коханій лист — признання в любові у віршованій формі. Згодом такі листи стали називати “валентинками”. Дата смерті великомученика і припадає на 14 лютого.
В міській бібліотеці для дітей оформлена книжкова виставка-інсталяція
“Серце, що кохає” , на якій  представлені художні видання про кохання, вірші, поеми. Також проводиться конкурс  “Валентинка своїми руками”.
Найкраща валентинка це та, яка зроблена власними руками, в яку вкладена вся своя любов, часточка себе та свого серця.

Тож нехай це свято буде з Вами не тільки в день Святого Валентина, але й кожен день Вашого життя!


Енергетика Кузьми