четвер, 14 квітня 2016 р.

Екологічний флешдесант

13 квітня біля бібліотеки-філії №1, що на вул. Бориславській висадився екологічний флешдесант.

Найактивніші, постійні користувачі бібліотеки відгукнулися на заклик бібліотеки, провели флешмоб «Разом за чисте місто» та долучитися до акцій прибирання, благоустрою міста. Гуртом взялися до прибирання прилеглої території біля бібліотеки, повичищали між тротуарними плитами траву, позамітали, прибрали квітники, насадили квітів. Своїм особистим прикладом показали, щоб жити в чистому охайному місті потрібно не багато говорити про благоустрій та екологію, а достатньо найти бодай пів години, взяти до рук віника чи сапку і своєю невеликою, посильною для кожного працею, щось зробити задля охайності та процвітання рідного міста.




Інформина «Молоді право на працю»

Ти  -  молода людина,що йде складним трудовим шляхом,або наближається до нього .
Ринкові,соціально-економічні,особисті й інші чинники завжди впливають на пошук тобою роботи,на саму працю та твою творчість,на навчання і відпочинок… Непересічне завдання держави в цілому і місцевої громади – сприяти твоєму соціальному становленню та розвитку. Зокрема пріоритетним напрямком такої турботи про тебе  -  державної молодіжної політики  -  є певні гарантії,права та можливості щодо праці та зайнятості.
Право на працю посідає визначне місце  в системі загальнолюдських цінностей,що формують економічне та соціальне становище суспільства в цілому. Можливість заробляти собі на життя працею,яку людина сама для себе вільно обирає чи на яку вільно погоджується,є змістом права на працю.Вільне обрання праці та вільне погодження на неї означає виключно право особи самій розпоряджатися своїми здібностями до праці.
Вільно обираючи вид діяльності,рід занять,людина може здійснювати своє право шляхом власного підприємства,фермерського господарства,заняття підприємницькою діяльністю.
Працездатній молоді – громадянам України віком від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання в загальноосвітніх ,навчально-виховних і вищих навчальних  закладах, а також після звільнення зі строкової військової служби надається перше робоче місце на термін не менше двох років.
Молодим спеціалістам – випускникам  державних навчальних закладів, потреба в яких раніше була заявлена підприємствами ,установами,організаціями,надається робота за фахом на період не менше трьох років у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Молоді громадяни,які звернулися до державної служби зайнятості в пошуках роботи , одержують   безкоштовну інформацію  та професійну консультацію  з метою вибору виду діяльності,професії ,місця роботи, а також у разі необхідності,проходять професійну підготовку і перепідготовку.
Трудові відносини між вами, як працівником та роботодавцем,повинні бути оформлені  трудовим договором або контрактом. 
Трудовий договір може бути :безстроковим,що укладається на невизначений термін,на визначений термін,встановлений за погодженням сторін; таким ,що укладається на час виконання певної роботи.
При укладанні трудового договору, може бути обумовлене угодою сторін , випробування з метою перевірки відповідності  працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути в наказі (розпорядженні)про прийняття на роботу.
Термін випробування при прийняті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців,а в окремих випадках,за  погодження з відповідним органом первинної  профспілкової організації – шести місяців.
За законом не допускається прийняття на роботу осіб молодше 16-ти років. Як виняток,за згодою одного з батьків або особи,що його замінює,можуть прийматись на роботу особи ,які досягли 15-ти річного віку.
Але сьогодні дуже багато дітей  бажають працювати влітку або під час шкільних канікул. Тому в Кодексі  законів про працю України є уточнення,що для підготовки молоді  до продуктивної  праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл,професійно-технічних і  середніх  спеціальних навчальних закладів  для виконання легкої роботи,що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання,у вільний від навчання час по досягненню ними 14-ти річного віку за згодою одного з батьків або особи,що його замінює.
Усі особи молодше вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому,до досягнення 21 року,щороку підлягають обов’язковому медичному огляді.
На кожному підприємстві,в установі,організації ведеться спеціальних облік працівників,які не досягли 18 років,із зазначенням дати їх народження.
Неповнолітні мають право:на скорочену тривалість робочого часу;на виплату заробітної плати;на щорічну відпустку тривалістю один календарний місяць,що повинна надаватись будь-якої пори року за твоїм бажанням.
Неповнолітніх не мають права залучати: до виконання важкої роботи із шкідливими та небезпечними умовами праці,до роботи в нічний час, у вихідні дні ,а також до підземних робіт;до надурочних робіт,піднімання і переміщення предметів,маса яких перевищує встановлені граничні норми для учнів ( максимально до 16 кг).
Тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень.
При роботі в нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.
Існують такі види відпочинку:перерва протягом робочого дня,щоденний відпочинок,вихідні дні(щотижневий відпочинок),святкові і неробочі дні,відпустки.
Відпустка надається відповідно до графіка відпусток,який ведеться в організації. Працівники організації подають керівникові відповідні заяви,в яких вказують найбільш сприятливий  період,після чого складається графік , узгоджується з трудовим колективом і затверджується керівником.
Трудові відносини з працівником можуть бути припинені  у випадку закінчення дії трудового договору, в тому числі  й розірвання його за ініціативою однієї зі сторін.
Є декілька органів, до яких доцільно звертатися у випадку якщо ваші права як працівника порушено – профспілкова організація ,комісія по вирішенню трудових спорів,суд  та право захисні громадські організації.   
Дорога молоде!Якщо вас зацікавила дана тема і ви бажаєте отримати більше інформації,звертайтесь у міську центральну бібліотеку(вул..Дрогобича,12)
Ми чекаємо на вас !





Підготувала зав. відділом обслуговування ЦБ  Г.Грицило

МАНДРУЄМО КОРОЛІВСТВОМ КНИГ

В міській бібліотеці для дітей проходив  2 – й етап Конкурсу дитячого читання  “Книгоманія” .
Конкурс заохочує дітей до систематичного читання, виробляє у дітей навички самостійної роботи з книгою, підвищує культурну компетентність, якість і ефективність процесу читання.
За звання кращого читача боролись найерудованіші, найзавзятіші, та найначитаніші учні 6 – 7 класів з трьох шкіл нашого міста. Учасників конкурсу та членів журі привітала завідувач бібліотекою для дітей Зіновія Мазур.
Діти охоче розповідали про своїх улюблених героїв, представили маленькі текстові розповіді на тему “Що мені сподобалось в головному героєві книги” та відповідали на запитання вікторини “Бібліотечний експрес”, розгадували кросворд та давали відповіді на бліц-запитання.
Поки журі підводило підсумки конкурсанти знайомилися, спілкувалися, ділилися враженнями.
Нелегко було визначити переможців, адже всі учасники були добре підготовлені, мали достатньо високий рівень знань. Та все ж таки переможців було названо: Ганна-Марія Хай учениця 6-го класу СЗШ №1 та
Лілія Петракова  з 7-го класу СЗШ №3. Тепер на них чекає участь у третьому обласному етапі, Найкращий читач Львівщини – 2016.
Учасники конкурсу нагороджені грамотами та призами.




понеділок, 4 квітня 2016 р.

Міжнародний день дитячої книги

Щорічно 2 квітня відзначається Міжнародний день дитячої книги — свято, встановлене за рішенням профільної Міжнародної ради з питань дитячої книги.
Датою для святкування був обраний день народження Ганса Християна Андерсена, який став одним з найулюбленіших казкарів дітей багатьох поколінь. Основна мета свята полягає в пропаганді дитячого читання, яке є ефективним інструментом духовного та інтелектуального розвитку людини.
В бібліотеці для дітей зібрались шанувальники книги, а також маленькі читачі, які часто відвідують нашу бібліотеку. Бібліотекарі Зіновія Мазур та Віра Лучковська ознайомили дітей з новинками бібліотеки, а також  намагались довести дітям, що книга поруч із самого народження.
Перші казки, вірші читають нам мама і тато, братик і сестричка. Книга розповідає нам про казкових богатирів, про шкільне життя, про далекі країни. З книгою кожен із нас може мандрувати в минуле і в майбутнє. Про все на світі розповідає книга.
Діти вдумливо і жваво відповідали на запитання вікторини, відгадували загадки, називали прислів’я та приказки, ділились враженням з своїми друзями про цікаві прочитані книжки, згадували героїв та обговорювали їхні вчинки, які вчать, як їм поводитись у житті.
Софія Кутна зачитала авторський вірш про книгу. «Порада друзям» таку назву допомогли Софійці дати всі присутні для її вірша.
Почастувавшись солодощами, діти ще довго спілкувались у бібліотеці.
Надіємось, що наші книжкові полиці поповняться новими книжками, а читання дітям принесе задоволення і приємні враження.




Ірина Гіщак, мама активних користувачів бібліотеки.